Kalorie potravin a jejich denní příjem

Kalorie potravin

V dnešní době, kdy se každý druhý snaží zhubnout, internet je plný všech možných diet, se hledí převážně na kalorickou hodnotu.

Jistě už víte, že pokud chcete shodit na váze, je důležité být v takzvaném kalorickém deficitu, což znamená, že více energie vydáte než-li přijmete. Dostat se do kalorického deficitu můžete dvěma způsoby. Prvním je zvýšit aktivitu během dne a druhý je snížit příjem kalorií – jídla. Většina lidí volí právě druhou variantu a hledají ideální dietu, snaží se jíst nízkokalorická jídla a hledí pouze na to, kolik má daný pokrm kalorií. 

Kalorická hodnota není vše! Záleží také na složení jídel, množství mikroživin a mnoho dalšího.

Není kalorie jako kalorie

Ukažme si to na příkladě. 

Rozebereme si dvě typické snídaně a ukážeme si, že opravdu není kalorie jako kalorie. Jednou ze snídaní bude chléb s máslem, vysočinou a sýrem a jako druhou snídani si uvedeme chléb s míchanými vajíčky a zeleninou. 

Obě porce mohou mít stejně kalorií. Obě porce obsahují běžné potraviny, které má každý v lednici a v šuplíku. Avšak jedna ze snídaní dodá tělu více živin a je pro zdraví přínosnější. Tipnete si která? 

  • Chléb s míchanými vajíčky a zeleninou

Ano, je to varianta druhá. 

Díky této snídani získáte pro tělo sacharidy (chléb), ale také dostatek bílkovin (vejce), zdravé tuky (žloutek), ale také dostatek vitamínů a minerálů ze zeleniny. V zelenině najdete také vlákninu, která zlepšuje trávení a posílí pocit sytosti. Stejnou sytící schopnost mají také bílkoviny. 

  • Chléb s máslem, vysočinou a sýrem

Tato varianta vás moc nezasytí. Nejen, že neobsahuje téměř žádné bílkoviny (pouze ze sýra a částečně z vysočiny), ale obsahuje řadu nezdravých tuků (máslo, vysočina). Po takovém jídle budete mít dříve hlad a tělu nedodáte ani vlákninu a téměř žádné vitamíny a minerály. 

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou často opomíjeny. Při tom se jedná o důležitou součást naší stravy a měli bychom myslet také na stravu v kontextu těchto mikroživin. 

Vitamíny a minerály podporují naše zdraví, imunitu, správnou funkci všech soustav a jsou nepostradatelnou součástí. 

Opět si ukážeme na příkladu, co se může zdát jako správná, zdravá a nízkokalorická volba, ale není tomu úplně tak. Řekněme, že jste se rozhodli pro dietu a k obědu si připravíte kuřecí maso, které ochutíte kořením a k tomu zakousnete pouze pár rýžových chlebíčků. Díky tomu opravdu přijmete pouze malý počet kalorií (může vám tedy tento pokrm pomoci v dietě), ale nezískáte pro tělo téměř žádné mikroživiny. 

Přidejte si ke kuřecím prsou zdravé tukyavokádo, ořechy a doplňte celý chod zeleninou. Nejen, že získáte množství vitamínů a minerálů ze zeleniny a ořechů, ale také vlákninu, která, jak jistě už víte, pomáhá s trávením. 

Zelenina

Zelenina by měla tvořit součást každého vašeho jídla (vyjímaje sladkých pokrmů, kde můžete přidat ovoce a ořechy). 

Připravujte si jídla z různých druhů zeleniny, ať svému tělu dodáte vždy jiné vitamíny a minerály. Nejezte každý den pouze cuketu, která je sice bohatá na vitamín A, B, C a také na minerály, ale chyběly by vám další vitamíny. Proto je lepší střídat a obměňovat různé druhy zeleniny. 

Kvalitní potraviny a pestrá strava

Jezte převážně kvalitní, nezpracované potraviny, které vašemu tělu nabídnout celé spektrum vitamínů a minerálů. 

Také se nesnažte mít každý den stejný jídelníček, jídla a potraviny obměňujte. Střídejte druhy ořechů, příloh, masa, olejů, zeleniny, ovoce.