Mohou nám sny prozradit něco o našem zdraví?

Mohou nám sny prozradit něco o našem zdraví?

Stalo se vám už například někdy, že jste měli sen, ve kterém jste šli po schodišti v domě a najednou jste mělo pocit, že je příliš chatrné na to, aby vás udrželo? A co takový sen o řízení automobilu, který zničehonic přestal jet nebo mu selhaly brzdy? Sny o domech i autech mohou velice úzce souviset s naším tělem a odrážet jeho skutečný fyzický a zdravotní stav. Fakticky to ale mohou být jakékoliv sny, nemusejí se týkat domu či auta, jen je to pro ně typické. Věřit tomu můžete a také nemusíte, ale je znám nespočet případů, kdy sny nějakého druhu pomohly lidem odhalit jejich zdravotní problém a zachránili jim jejich život.

Jeden z takových případů se týká ženy, které se zdálo, že jde po ulici a najednou jí z hrudníku přímo před ní na chodník vypadlo její srdce. Tento sen se pak ženě několikrát opakoval, což ji nepříjemně rozrušilo a vedlo k tomu, že si nechala vyšetřit u doktora srdce. Toto vyšetření odhalilo velmi závažné onemocnění srdce, které vyžadovalo operaci, bez které by žena pravděpodobně ve velmi krátkém čase zemřela. Jinou ženu pak opakovaně pronásledoval sen, ve kterém se jí na krku objevovala velká hnědá skvrna. I tuto ženu rozrušoval sen natolik, že vyhledala lékaře, podstoupila vyšetření a to odhalilo naštěstí ještě léčitelnou rakovinu krku. Mnoho lidí pak trpí nočními můrami ještě před tím než onemocní a objeví se u nich horečka.

Schodiště a páteř

Vraťme se však nyní zpět k onomu schodišti a automobilu. Schodiště normálně slouží je spojení dvou pater v domě, což v případě lidského těla reprezentuje spojnici mezi horní a dolní částí těla, kterou je pochopitelně páteř. Sen o vratkém schodišti tak může naznačovat problémy s páteří. Motor je pak v autě zdrojem jeho energie a pohybu, což u lidského těla zastupuje srdce. Sny o nejedoucím autě tak mohou naznačovat onemocnění srdce.

Není nutné si cokoliv nalhávat. Účel snů dosud nebyl odhalen a nikdo ani přinejmenším netuší, jaký je jejich význam pro náš život. Sice existuje řada vědeckých teorií, ale jedná se o nepotvrzené spekulace. Výklad snů je jen jeden z přístupů k chápání snů, přičemž k tomuto účelu je ve většině případů používána kniha zvaná snář. Rozhodně nelze tvrdit, že by používání snáře bylo vědeckým přístupem a i když budeme předpokládat, že nám pomocí snů chce naše tělo něco sdělit, je velmi obtížné jeho signály vysílané skrze sny interpretovat, protože mohou při troše fantazie znamenat prakticky cokoliv.

Snář a výklad snů

To ovšem na druhou stranu neznamená, že nám tělo našimi sny nechce něco o našem zdravotním stavu sdělit. Když tyto sny s pomocí snáře, nebo bez něj zkombinujeme s našimi pocity, je možné, že se o našem zdraví a případně i nemocech můžeme skutečně něco dozvědět. Tento přístup pochopitelně nikdy nebude akceptován moderní medicínou, protože není jasně ohraničený, identifikovatelný a měřitelný, což je svým způsobem zcela správně. Lidi nemůže léčit výklad snů a snář, tak to prostě je. Znepokojující sny a naše intuice nám však mohou dát vědět, že s námi není něco v pořádku a my tak můžeme udělat první krok k odhalení a léčbě problému.