Přínos termálních lázní pro lidské zdraví

Széchenyiho lázně v Budapešti

V termálních lázních je používána horká minerální voda, která obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků, jako jsou vápník, hořčík, sodík nebo draslík. Tyto minerály mají klíčový vliv na lidské tělo a přispívají k celkovému zdraví a vitalitě.

Termální prameny jsou navíc v některých případech lehce radioaktivní, což umocňuje léčebný vliv koupelí. Pojďme si nyní představit prokázané zdravotní přínosy horké minerální vody na lidské tělo a společně s nimi také desítku nejproslulejších termálních lázní v Evropě.

Přínos termálních lázní pro lidské zdraví

Zdravotní přínosy termální vody

 • Léčba revmatoidních onemocnění: Termální lázně jsou vyhlášené svým blahodárným účinkem na pacienty trpící revmatickými onemocněními, artritidou a bolestmi kloubů. Pomáhají uvolnit svaly, zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost kloubů.
 • Zlepšení krevního oběhu: Teplá voda stimuluje krevní oběh a pomáhá rozšiřovat krevní cévy. To zlepšuje přívodu kyslíku do buněk a napomáhá správným průběhům metabolických procesů.
 • Úleva od stresu: Kromě fyzických přínosů má horká minerální voda také pozitivní vliv na duševní zdraví. Relaxační účinky teplé vody a prostředí lázní eliminují stres, napětí a úzkost. To přispívá k obnově rovnováhy a duševního klidu.
 • Léčba kožních onemocnění: Celá řada horkých minerálních pramenů obsahuje také síru, která má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá léčit různé kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, akné a psoriáza.
 • Podpora metabolismu: Pobyt v termálních pramenech stimuluje metabolismus a pomáhá při detoxikaci těla. Tento proces vede k lepšímu trávení, vylučování toxických látek a podpoře celkového zdraví trávicího systému.
 • Posílení imunitního systému: Minerály obsažené v termálních pramenech posilují obranyschopnost těla a pomáhají bojovat proti různým infekcím a chorobám.
 • Léčba dýchacích problémů: Inhalace páry z horké minerální vody je účinná při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou astma, bronchitida nebo alergie.
 • Regenerace svalů: Teplo termální vody pomáhá uvolňovat napětí ve svalové tkáni a podporuje rychlejší regeneraci svalů po fyzické námaze.
Széchenyiho lázně v Budapešti

Termální voda nabízí širokou škálu terapeutických a relaxačních využití, které pozitivně ovlivňují lidské tělo. Její blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví dělají z termálních lázní oblíbené místo nejen pro jinak zdravé osoby, ale i pro ty, kteří hledají úlevu od bolesti, regeneraci a zlepšení zdravotního stavu. Z tohoto důvodu by měly být koupele v horké minerální vodě součástí zdravého životního stylu každého z nás.

10 nejvyhlášenějších termálních lázní v Evropě

V Evropě najdeme mnoho úchvatných termálních lázní, které nabízejí širokou škálu léčebných procedur, wellness služeb a relaxačních aktivit. Zde je seznam desítky těch nejvyhlášenějších v Evropě, které je možné v rámci cest po našem kontinentu navštívit.

 1. Széchenyiho lázně, Budapešť, Maďarsko: Széchenyiho lázně (Széchenyi fürdő) jsou jedny z největších termálních lázní v Evropě a jsou známé svými teplými minerálními prameny a historickou architekturou.
 2. Blue Lagoon, Grindavík, Island: Tato ikonická termální laguna s geotermální vodou je obklopena malebnou islandskou krajinou a nabízí jedinečný zážitek spojený s léčebnými procedurami.
 3. Therme Vals, Vals, Švýcarsko: Tyto moderní termální lázně se nachází ve švýcarských Alpách a jsou známé pro svůj minimalistický design a termálními bazény naplněnými léčivou minerální vodou.
 4. Therme București, Bukurešť, Rumunsko: Tyto obrovské lázně v Bukurešti nabízí rozsáhlý komplex plný saun, bazénů, wellness center a relaxačních prostor, které poskytují komplexní wellness zážitek.
 5. Terme di Saturnia, Toskánsko, Itálie: Tyto termální lázně v Toskánsku jsou známé pro své teplé minerální prameny a luxusní wellness služby v malebném toskánském prostředí.
 6. Baden-Baden, Německo: Baden-Baden je domovem několika slavných termálních lázní, jako je Caracalla Therme a Friedrichsbad, které nabízejí luxusní wellness procedury a relaxační pobyty.
 7. Hévíz, Maďarsko: Hévíz je známý svým obrovským termálním jezerem, které je ideální pro relaxaci a terapeutické koupele v teplých vodách obklopených krásnou přírodou.
 8. Therme Wien, Vídeň, Rakousko: Nabízí unikátní kombinaci termálních bazénů, saun, wellness služeb a relaxačních aktivit. Tento rozsáhlý komplex je vyhledáván jak místními, tak turisty, kteří hledají relaxaci v srdci města.
 9. Gellértovy lázně, Budapešť, Maďarsko: Tyto termální lázně mají bohatou historii a jsou známé svou jedinečnou secesní architekturou. Nabízejí širokou škálu tradičních léčebných procedur a wellness služeb.
 10. Cascate del Mulino, Saturnia, Itálie: Tyto přírodní termální prameny jsou známé svými minerálními vodami s léčebnými vlastnostmi a jsou oblíbeným místem pro relaxaci v malebném italském prostředí.
Therme Wien ve Vídni

Výše uvedené evropské termální lázně nabízejí jedinečné a rozmanité zážitky, které kombinují léčebné procedury, wellness služby a relaxaci v krásném prostředí, což z nich činí oblíbené cíle pro milovníky wellness a příznivce zdravého životního stylu.