Jak vybrat boxerské rukavice

Boxerské rukavice

Ještě před prvním vstupem do boxerského ringu se budete muset poprat s výběrem nejvhodnějších rukavic na box. Jejich hlavním úkolem je ochrana vaší vlastní ruky před silnými údery. Jiné rukavice využijete na trénink a další poslouží hlavně pro zápasy.

Boxerské rukavice jsou základní výbavou u všech variant boxu. Nezáleží na tom, jestli se řadíte mezi zkušenější boxery, nebo jste začátečníkem, který si chce tento sport vyzkoušet. Vždy si budete muset vybrat nejlepší možné boxerské rukavice z celé nabídky. Jaké parametry sledovat a na co si dát při výběru pozor zjistíte v tomto praktickém návodu.

Typy boxerských rukavic

Mezi boxerskými rukavicemi existuje několik různých typů, které se liší provedením a způsobem použití. Vodítkem pro výběr vhodných rukavic je to, jaký druh boxu děláte či máte v plánu trénovat.

Klasické boxerské rukavice

Boxerské rukavice oválného tvaru, které se využívají pro klasický box, ale i jiné sporty, jako jsou kickbox, thajský box nebo muay thai. Tyto rukavice na box jsou velké a většinou dobře chrání celou ruku. Palec bývá umístěn zvlášť v části spojené s celou rukavicí.

Pytlovky

Dalším typem jsou takzvané pytlovky, které se používají pro tréninky na pytlích. Většinou jsou o něco menší v porovnání s klasickými rukavicemi. Jejich výhodou je delší výdrž při použití na pytlích. Nesmí se však používat pro tréninkové zápasy, protože snadno může dojít ke zranění. Cena za pytlovky je spíše nižší.

MMA rukavice

Jejich vzhled je naprosto odlišný od měkkých polstrovaných rukavic na klasický box. Prsty jsou volné, aby bylo možné chytit soupeře. I přesto bývá hřbet ruky chráněn polstrováním, což platí hlavně pro rukavice určené na trénink.

Podle čeho vybrat boxerské rukavice

Boxerské rukavice mají za úkol ochránit ruku, případně zabránit zranění sparinga na tréninku. Aby poskytovaly dostatečný komfort a nijak neomezovaly pohyb během boxu, je důležité zvolit správný model a hmotnost.

Správná velikost

Většina boxerských rukavic se vyrábí v univerzální velikosti. Některé firmy však raději připravují různé velikosti, aby bylo používání rukavic na box co možná nejefektivnější. Nejlepším způsobem, jak si vyzkoušet velikost rukavic, je vyzkoušet si je. Při výběru na internetu to není dobře možné, takže mohou pomoci uvedené tabulky velikostí podle rozměrů ruky. Solidní internetové obchody navíc nabízí bezproblémovou výměnu v případě, kdy zjistíte, že vám vybraná velikost nesedí.

Výběr velikosti nezapomeňte zohlednit hlavně při pořizování MMA rukavic, které bývají různě velké.

Hmotnost rukavic

U většiny rukavic jde o klíčový parametr. Hmotnost boxerských rukavic se udává v uncích, kdy jedna unce je přibližně 28 gramů. Podle toho, kolik daná rukavice váží, je určeno její použití. Těžší a tedy více vycpané rukavice jsou vhodné hlavně pro trénink, kdy chrání před údery. Ideální hmotnost rukavic určuje také váha a výkonnost nositele.

Pokud si nebudete vědět s výběrem vhodné hmotnosti, zeptejte se svého trenéra. Pomoci mohou i nejrůznější přehledové tabulky. Obecně tréninkové rukavice bývají těžší od 12 oz a na závody se používají boxerské rukavice 10 oz.

Materiál

Rukavice na box mohou být vyrobené z různých materiálů. Polstrování bývá víceméně podobné, takže jde o vrchní část rukavic.

Boxerské rukavice ze syntetické kůže bývají levnější a jsou vhodné hlavně pro začátečníky či na méně náročné trénování. Jejich nevýhodou je malá životnost.

Rukavice z pravé kůže mají výbornou životnost. Jde o typy vhodné pro intenzivnější tréninky a závodní použití. Vzhledem k vyšší kvalitě je samozřejmá i vyšší cena.

Existují i rukavice na box vyrobené částečně z pravé kůže. V méně namáhaných částech se nachází umělá kůže, kdežto v místech, kde rukavice dostává zabrat, je pravá kůže. Cena a životnost patří k průměru a jde o velmi dobré typy rukavic.

Pohodlné zapínání

Rukavice na box mohou mít dva druhy zapínání – suchý zip a šněrování. Pohodlnější a rychlejší variantou je suchý zip. Nevýhodou však může být rozlepování po delší době používání. S oběma typy budou rukavice velmi dobře sedět na ruce, jde spíše o osobní preference pro pohodlnější oblékání rukavic.

Jak pečovat o boxovací rukavice

Kvalitní rukavice na box nepatří mezi nejlevnější kousky výbavy, a proto je umět o ně pečovat, aby vydržely co možná nejdéle.

Velmi důležité je skladování, kdy rukavice musí být uložené v chladném a suchém prostředí. Nemělo by na ně svítit slunce. Aby se uvnitř nezačaly vytvářet plísně a podobně, vždy po tréninku je nechte důkladně vyschnout. Nedávejte je však na topení ani jinam, kde by byly vystaveny přílišnému teplu.

Jednou za čas je potřeba provést ošetření speciálními chemickými přípravky, aby nedošlo k popraskání povrchu rukavice. Velkou pozornost ošetření věnujte hlavně u rukavic z pravé kůže. Nečistoty se snažíme očišťovat pouze vlhkým hadříkem, případně za použitím šetrných čisticích prostředků. V žádném případě boxerské rukavice nepereme ani nijak hrubě nedrhneme.

Kolik stojí boxerské rukavice a kde je koupit

Klasické boxerské rukavice je možné koupit v cenovém rozmezí přibližně od 800 korun až po 3 000 korun za profesionální modely. MMA rukavice stojí od 600 korun do zhruba 2 000 korun.

Rukavice na box jsou k zakoupení v prodejnách se sportovními potřebami. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně specifickou cvičební pomůcku, větší výběr většinou najdete na internetu, kde snadno porovnáte různé značky a vyberete třeba i na základě recenzí.

Další rady pro výběr rukavic