Time management – zlepšete organizaci času

Time management

Co zaručuje úspěch? Jeden z faktorů je právě efektivní plánování a organizace času. Většina úspěšných lidí vám potvrdí, že bez plánu a organizace by úspěchu nedosáhli. 

Jak ale efektivně organizovat svůj čas tak, abyste byli úspěšnější a produktivnější? To se dozvíte v tomto článku.

Základy time managementu

Jako první se zamyslete, čeho chcete dosáhnout. Připravte si diář a klidně obyčejný sešit, kam si napište, co je pro vás úspěch a za čím chcete jít. 

Bez diáře svůj čas těžko zorganizujete. Proto je dobré mít neustále nějaký u sebe, ať už v papírové podobě nebo v mobilu. Také se těžce organizuje čas, když nevíte, čeho chcete dosáhnout. Proto je důležité mít jasný cíl. 

Sepište si do sešitu cíl, k jakému budete směřovat, vybavte se diářem a připravte si sešit na to-do listy, které jsou také podstatné.  

Denní plány

První se pustíme do denních plánů. Můžete ale začít první s ročními, díky kterým udáte směr a cíl. Záleží na vás. 

Denní plány si plánujte každé ráno nebo den předem. Tyto plány si můžete psát formou to-do listu. Sepište si jednotlivé úkony, které musíte v daný den udělat a postupně je plňte a odškrtávejte. 

Využívat můžete jak papírové formy to-do listu, tak třeba nástěnky v Trellu, které jsou skvělým nástrojem na organizaci jednotlivých dní. 

Týdenní plány

Denní plány nestačí. 

Je potřeba mít také naplánované jednotlivé týdny. 

Týdny nemusíte plánovat konkrétně. Stačí si poznamenat, co v jaký den víte, že je třeba udělat a čeho chcete v daný týden dosáhnout.

Měsíční plány

Měsíční plány si plánujte nejen začátkem každého měsíce, ale také si nezapomeňte rekapitulovat uplynulý měsíc. 

Díky rekapitulaci uplynulého měsíce zjistíte, jak se vám vedlo. Můžete poté efektivněji naplánovat měsíc následující. V měsíčních plánech můžete uvádět vše, čeho chcete dosáhnout. 

Je dobré si psát také měsíční cíle ohledně financí. Sepište si očekávané příjmy i výdaje, poté si zapisujte v průběhu měsíce reálné příjmy a výdaje. Zjistíte, jak si vedete a můžete zjistit, že lze rozpočet zlepšit.

Roční plány

Roční plány nejsou konkrétní, ale směr je důležitý mít.

Proto plánujte také rok, nejlépe začátkem roku v lednu. Naplánujte si, čeho všeho chcete dosáhnout.

Tipy

Ještě na závěr přinášíme pár tipů, jak zvýšit produktivitu a zlepšit organizaci času.

  • Každý den nejprve udělejte to, co se vám chce nejméně.
  • Mějte připravený to-do list na každý den.
  • Neprokrastinujte.
  • Plánujte.