Jak zvládat stres

Jak zvládat stres

Pokud vás tento článek zaujal, znamená to, že nejspíše se často nacházíte ve stresových situacích a stres je na vašem denním pořádku. Což může mít negativní vliv na vaše zdraví a život. Podívejme se, jak se zlepšit ve zvládání stresu a jak ho eliminovat z našeho života.

Víra

Ať to zní jakkoli, mít víru může být pro mnohé z nás přínosem i co se týče zvládání stresu. Představte si situaci, kdy se na vás valí problémy a vy lehko propadáte stresu. V takových chvílích je důležité mít víru, že jste na správné cestě a vše se děje z nějakého důvodu. Život nám dává jen takové problémy, které zvládneme. Proto je důležitá víra, která může odbourat stres, pokud věříme, že je vše tak, jak má být.

Vírou nemyslím pouze víru náboženskou, lze věřit ve vesmír, osud či cokoli, co je vám blízké.

Dech

Dýchání vám pomůže především s krátkodobým stresem než s dlouhodobým. Jde o situace, kdy na vás rychle padne stres a vy se ho chcete co nejdříve zbavit. Stačí zavřít oči a párkrát se zhluboka nadechnout. 

Tím, že se budete soustředit na svůj dech, odeberete pozornost od dané situace či problému a zklidníte se. 

Dobrou technikou je také počítání od jedné do libovolného čísla, kdy si můžete říct, že jakmile dopočítáte například do dvaceti, budete klidní a stres opadne. 

Meditace

S meditací také souvisí dýchání. Meditace je založena na správném dýchání, kdy můžete meditovat pouze pár minut denně, klidně na cestě veřejnou dopravou a soustředíte se pouze na svůj dech. 

Použít můžete také řízené meditace, které je dobré provádět v klidné místnosti bez možného narušení. 

Meditace pomáhá zahnat stres, zklidní vás a navíc příště budete více odolní vůči stresu. 

Deník

Ať už použijete deník, poznámky v mobilu či kus papíru, psaní problému a specifikování stresové situace, které vás děsí, vám také pomůže. Jakmile problém či cokoli, co vám stres způsobuje, napíšete, uleví se vám. Jednak proto, že nadále nemusíte na problém myslet, ale je také možné, že zjistíte, že problém není neřešitelný. 

Skvělým pomocníkem pro vás může být vedení deníku, kam můžete zapisovat veškeré své pocity, ať už pozitivní, tak negativní. 

Zamyslete se

Dalším a posledním tipem, jak lépe zvládat stres, je zamyšlení se, zda se jedná opravdu o problém. 

Zeptejte se sami sebe, zda vás to bude trápit ještě za týden, měsíc či rok. Pokud ne, nechte to plavat, stresováním se stejně nic nevyřešíte a jen ubližujete svému zdraví.