Kreatin – jeho přírodní zdroje a dávkování ve sportovní výživě

Kreatin - jeho přírodní zdroje a dávkování ve sportovní výživě

Kreatin je sloučenina glycinu, argininu a methioninu, která se přirozeně nachází v našem těle. Většinu kreatinu najdeme ve svalech, proto je také tak vyhledávaný sportovci. Kreatin se řadí mezi nejúčinnější suplement, který stojí za koupi. Kreatin nemá jen benefity v oblasti sportu a sportovních výkonů, ale nabízí také zdravotní benefity. Suplementování kreatinu Vám zvýší fyzickou sílu a tím pádem také zlepší sportovní výkony, urychlí regeneraci a zvýší rychlost práci svalů a proto se dnešním článku zaměříme na kreatin z pohledu sportovce.

Přírodní zdroj kreatinu

Kreatin jako suplement zná každý sportovec a zařazení doplňku stravy je jedním z řešení, je však vhodné také zvýšit množství kreatinu přirozeně, výběrem surovin bohatých na kreatin. Nejvíce kreatinu najdeme v mase (zejména hovězím) a rybách.

Zdroje:

Hovězí maso – 5 gramů na 1 kilogram

Kuřecí maso – 3,4 gramů na 1 kilogram

Králičí maso – 3,4 gramů na 1 kilogram

Sleď – 10 gramů na 1 kilogram

Losos – 4,5 gramů na 1 kilogram

Tuňák – 4 gramy na 1 kilogram

Kreatin a sportovní výkon

Kreatin je vyhledáván zejména sportovci, protože jeho zvýšený příjem zvyšuje také sportovní (fyzické) výkony. Kreatin pomáhá s regenerací ATP (základní energetická molekula) a tím zrychluje činnost, obnovu a práci svalů. Při zařazení kreatinu jako suplementu dochází k vyšší zásobě kreatinu ve svalech, tím dochází k mírnému nárůstu hmotnosti (nejedná se o tukový nárůst) a tím také k zvýšeným silovým výkonům.

Dávkování kreatinu – jak jej suplementovat?

Dříve bylo populární kreatin suplementovat pomocí takzvaných „sytících fází“, tedy kreatin postupně dávkovat a měnit jeho příjem v průběhu měsíce. Nyní je však (dle studií zde a zde) doporučené suplementovat pravidelně každý den stejné množství, které by mělo být okolo 5 gramů.