Andělika lékařská, anděl našeho zdraví

Andělika lékařská

Andělský kořen či svatodušní kořen. I takto je známá andělika lékařská z čeledi miříkovitých. Tato silně aromatická rostlina u nás patří mezi ohrožené druhy, ale její léčivé účinky jsou přímo andělské. Bylinka se objevuje zejména v Krkonoších, u lesních potoků i na pasekách. Svědčí jí vlhká a humózní vyhřátá půda. Andělika pochází původně z Grónska, Islandu i Skandinávie. Německo ji pěstuje ve velkém, k průmyslovému využití. 

Léčivá síla

Semena a kořen, to jsou léčivé části anděliky lékařské. Ke čtyřiceti účinným látkám, které tato kráska obsahuje, se řadí především hořčiny, cukr, silice, pektin, flavonoidy a tanin. Využívána je nejčastěji v čajových směsích, také patří k významným složkám ve Švédských kapkách. Andělika skvěle působí na trávení, které podporuje. V trávicím traktu pomáhá při nadýmání a stimuluje vylučování žluči i žaludečních šťáv. Blahodárně působí i na průdušky a dýchací cesty, zpevňuje cévní stěny a pomáhá správné srdeční činnosti. Bylinka je močopudná. 

Říká se, všeho s mírou. Proto se doporučuje i anděliku užívat krátkodobě a v malém množství. Pokud se bylinkou předávkujete, může dojít k nepříjemné alergické reakci, která se projeví rozrušením ochranné vrstvy kůže a dojde k citlivosti na sluneční záření. Máte-li vředy, nebo zánět ledvin, neužívejte anděliku. Užívat v těhotenství se tato bylinka rovněž nedoporučuje. 

Andělské koření

Anděliku lékařskou můžeme využít i v kuchyni. Její zralá semínka s výraznou kořenitou vůní a hořkou chutí skvěle dochutí čaj, polévku i salát. K dochucení pokrmu však bohatě postačí pouhá polovina kávové lžičky. 

Pěstování, sklizeň a skladování

Andělika dorůstá až do dvou metrů. Je to velmi silná rostlina s velkými listy. Její květy jsou bílé. Abychom správně vybrali místo, ohlédneme se po teplém prostoru v naší zahrádce. Do květenství se dostává v červenci a v srpnu. Po zasazení anděliky si na květy musíme počkat až na příští rok, protože v prvním roce tvoří pouze přízemní růžici, tvořenou z listů. Bylinku je potřeba také hnojit speciálním hnojivem. Pokud však nechcete hnojivo kupovat, můžete se spolehnout na hnojivo přírodní, které si snadno připravíte spojením pampelišky s kopřivou. Důležitá je samozřejmě pravidelná zálivka. 

Bylinku sklízíme v září a říjnu, kdy sbíráme její semínka. Kořen pak vykopáváme u dvouleté rostliny později na podzim. Protože andělika obsahuje v kořenech pryskyřici, je potřeba používat rukavice, abychom se vyhnuli alergické reakci. Po sběru je potřeba bylinku řádně usušit. Aby nám kořen nezplesnivěl,  uskladníme jej do vzduchotěsné nádoby či sklenice.

Co říkají babské rady

Už ve středověku měla andělika svůj význam. Dříve se užívala především jako prostředek k odstraňování jedů z těla. Andělika lékařská nám navodí pozitivní náladu. Působí příznivě na nervovou soustavu a celkově uklidňuje organismus při neurózách žaludku a střev, také nás zklidní při hysterické náladě. 

Velmi blahodárné jsou bylinkové koupele, které nám pomohou od menstruačních bolestí, celkové únavy a při revmatu. Na zvýšení odolnosti vůči stresu můžeme využít andělikové zábaly, koupele i masti. Zápachu z úst se můžeme snadno zbavit kloktáním odvaru z této bylinky. Andělika lékařská skvěle čistí organismus. Pro její vnitřní užívání se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.