Hormony lásky aneb co způsobuje zamilovanost

Hormony lásky

Hormony lásky patří meži největší záhady lidskéh těla. I v dnešní době vědci neustále bádají nad tím, jak celé lidské tělo funguje, a co se v něm za daných okolností odehrává. Ovšem na to, abyste se o lásce a jejím průběhu jako takovém mohli něco dozvědět, nepotřebujete být vystudovaní odborníci. Pokud vás toto téma zajímá, jste na správném místě!

Možná vás překvapí, že to celé je pouze obyčejná chemická reakce.

Jistě by vás ale zajímalo, co všechno za takovým poblázněním rozumu láskou stojí. Pojďme si některé hormony představit:

Hormony lásky způsobují pocit zamilovanosti aneb Fenylethylamin v akci

Pro začátek si uvedeme ten nejdůležitější hormon, díky kterému celá zamilovanost vůbec vzniká. Jedná se tedy o Fenylethylamin, jenž je chemickým bratrem metamfetaminu (=Pervitinu). Tento hormon vylučuje část mozku, která se stará o emoce. Díky němu často ztrácíte možnost racionálně uvažovat a občas i blbnete. Ne nadarmo její průběh vědci často srovnávají s psychickou nemocí.

FEA je strukturou nejjednodušší hormon, ale zato dokáže pořádně potrápit. Jedná se o bezbarvou kapalinu, která na vzduchu tvoří pevné uhličitany. Stejně jako pro uživatele pervitinu, tak i pro zamilované platí, že nutně musí mít další a další dávky FEA, proto s ní neustále vyhledáváte kontakt, zasypáváte ji růžemi a skládáte jí básně. Hormony lásky pracují na plné obrátky.

Pokud si vaše tělo na této látce vytvoří závislost jste jednou nohou v pekle. Potom totiž máte problém se někde ukotvit a střídáte partnery jako na běžícím páse. Toužíte totiž už jen po FEA, který se produkuje pouze na začátku vztahu, a proto nezvládáte delší vztahy, kde tento hormon chybí.

Pokud se ve vašem vztahu přestane FEA vylučovat a vy neposunete váš vztah na další úroveň, zkrátka to nevydržíte a rozejdete se.

Vztah – oxytocin

Postupem času, když počáteční zamilovanost pomine, se u mužů zvyšuje produkce testosteronu, a tím pádem se vytrácí něžnost, jež je nahrazena mužskou dominancí. V tomto stádiu neváhají „pánové tvorstva“ svým polovičkám klidně i jednu ubalit, což může mít katastrofální následky. Pokud vydržíte i tohle riskantní období bez sebemenších problémů, díru po FEA vyplní tzn. oxytocin. A tak začíná vztah.

Endorfiny – bez něho/ní už ani ránu

Podle mých předchozích informací jsem vás nejspíše mylně přesvědčila, že pokoušet se o něco jako vztah je z chemického hlediska marné. Ovšem nevěšte hlavy, existují přece i páry, které spolu žijí po celý život a hluboce se milují! Jak je to možné?

Pokud váš vztah trvá již delší dobu, vyplavují se vám do mozku endorfiny.  Díky tomuto hormonu se stanete na vašem partnerovi dlouhodobě závislými. Postupem času se vylučují více a více a vy se s vaší drahou polovičkou cítíte klidněji a bezpečněji. Takže čím déle jste spolu, tím více jste přesvědčen/a, že je to vaše pravá láska, s níž jste schopen/a strávit celý život.

Napadla vás někdy otázka, proč máme na jaře větší chuť na lásku? Hlavní příčinou je sluneční světlo, které podporuje tvorbu endorfinů, jež tlumí bolest a způsobují pocit štěstí. K lásce to nemá vůbec daleko. Komu by však tento popis zamilovanosti přišel příliš přízemní a vědecký, může si přečíst některé romantické citáty o lásce od slavných autorů.