Fáze spánku a jejich důležitost

Fáze spánku a jejich důležitost

To, že je spánek důležitý, jistě víte. Důležité jsou také fáze spánku a jeho pravidelnost. V dnešním článku vám představíme všechny čtyři fáze spánku, řekneme vám, jaké fáze jsou důležité a také vám prozradíme tipy, jak si spánek zlepšit. 

Fáze spánku – jeho délka a pravidelnost

U spánku je důležitá nejen délka, ale také jeho kvalita a pravidelnost. Kvalitu spánku určují také jeho fáze, které si rozebereme níže. 

Jak bychom měli spát dlouho? Udává se, že průměrně by měl člověk spát alespoň 6 až 8 hodin denně. Při nedostatečné délce spánku může docházet k pocitu nevyspání a horšímu dni. Možná máte pocit, že vám stačí spát méně hodin, ale ujišťujeme vás, že nedostatek spánku pocítíte po nějaké době a na každého má negativní vliv.

Naopak pokud to se spánkem přeháníte, také to pro vás není vhodné. Při nadbytečném spánku se můžete cítit ještě více unaveni než při nedostatečném spánku. 

Pravidelnost

Jak jsme již zmínili, důležitá je také pravidelnost spánku.

Choďte spát v podobnou dobu a vstávejte také v podobnou dobu. Rozumíme, že se nejspíše budou lišit víkendy od pracovních dní, ale snažte se také o víkend vstávat v podobnou dobu jako jste zvyklí vstávat přes týden. 

Popis jednotlivých fází spánku

Náš spánek se skládá ze 4 fází. 

1. NREM fáze spánku

Tato fáze trvá pouze pár minut a jsme stále schopni vnímat okolí. 

2. NREM fáze spánku 

V druhé fázi už nevnímáme okolí, tělo je nehybné a naše mozková aktivita zpomaluje. Klesá tělesná teplota a zpomaluje se naše tepová frekvence.

3. NREM fáze spánku

Tato fáze, společně s 4. fází, je pro náš spánek a zdraví nejdůležitější. 

3. a 4. fáze je také označována jako delta spánek a v třetí fázi dochází mimo jiné také k svalovému růstu. 70 % růstového hormonu tělo vylučuje právě ve spánku.

4. NREM fáze spánku

V této poslední fázi se nám už zdají sny a oproti 3. fázi, kdy je snížená tepová frekvence a dech, v této fázi může docházet k vyšší tepové i dechové frekvenci. 

Jedná se však také o hluboký spánek, který je důležitý pro naše zdraví

Jak si zlepšit kvalitu spánku

Existuje pár tipů, jak si můžete zlepšit kvalitu spánku

  • Spěte v chladnější místnosti.
  • Před spaním blokujte modré světlo.
  • Před spaním omezujte mobily a počítače. 
  • Snažte se omezit příjem kofeinu pár hodin před spaním. 
  • Místnost, kde spíte, si před spaním vyvětrejte.