Proč pít mladý ječmen

Proč pít mladý ječmen

Superpotraviny – v poslední době velmi často skloňovaný pojem. Na seznamu superpotravin najdete mnoho položek, jednou z nich je i mladý ječmen. Nenápadná zelená rostlina, která dokáže divy. Čím si tedy vysloužil místo v tomto seznamu a jak i vám může být nápomocný? Vězte, že jeho účinky na zdraví vás dost možná i příjemně překvapí.

Proč pít mladý ječmen

Mladý ječmen, někdy také zelený ječmen, se spolu s chlorellou a spirulinou řadí mezi superpotraviny. Většinou se jedná o potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerální látky, což se u zeleného ječmene potvrzuje. Konzumuje se například jeho šťáva, jejíž složení je blahodárné pro lidské zdraví. Obsahuje draslík, hořčík a zinek, vápník, železo, měď, fosfor, mangan, vitamíny A, B1, B2 a B6, dále také kyselinu listovou. Mladý ječmen je tak opravdovou vitaminovou bombou. Na železo je bohatší než všemi opěvovaný špenát. Vápníku zas obsahuje mnohem více než mléko. Pozadu nezůstává ani s obsahem bílkovin, kde hravě zvítězí nad kterýmkoliv masným produktem.

Účinky mladého ječmene

Zelený ječmen vám pomůže, pokud zrovna máte překyselený žaludek. Dokáže totiž vrátit organismus do zásaditého prostředí. Tím by měl i posilovat imunitu člověka. Mladý ječmen je také bohatý na chlorofyl, o čemž svědčí jeho sytě zelená barva. Toto zelené barvivo způsobuje, že zelený ječmen zlepšuje metabolismus a má protizánětlivý a antiseptický účinek. Působí také příznivě na srdce, cévy a tvorbu krve. Pomocníkem vám bude také, jestliže se snažíte o detoxikaci organismu. Nežádoucí účinky této superpotraviny dosud nejsou známé. Může se ale v začátcích užívání stát, že vás bude bolet hlava, budete unaveni nebo budete mít průjem. Neděste se, jedná se o přirozenou reakci těla na jeho vnitřní čištění. Od užívání mladého ječmene ale raději upusťte, jestliže jste po operaci žaludku, tenkého, tlustého a slepého střeva, při akutní plicní embolii či při akutním zánětu hlubokého žilního systému.

Výběr mladého ječmene

Zdaleka ne všechny produkty, které najdete na trhu, jsou kvalitní. Výjimkou není ani zelený ječmen. Pokud tedy uvažujete o jeho pořízení, dbejte na jeho kvalitu. Při koupi 100% mladého ječmene rozhodně neuděláte krok vedle, jelikož neobsahuje žádné příměsi. Dále můžete uvažovat o lístcích zeleného ječmene nebo o šťávě z mladého ječmene. Na trhu ho dále najdete ve formě tabletek či prášku.

Konzumace mladého ječmene

Zelený ječmen můžete přidávat do jídel či nápojů. Jestliže se ho chystáte přidat právě do nápoje, pamatujte, že teplota vody nesmí překročit 30 stupňů Celsia. Pokud by totiž teplota byla vyšší, došlo by k redukci tělu prospěšných látek a účinky této potraviny by tak nebyly tak výjimečné. Nejlépe ale bude fungovat, jestliže ho budete konzumovat samotný, ideálně nalačno zhruba 20 minut před prvním jídlem. Díky užití nalačno se totiž zvýší vstřebání všech prospěšných látek, které zelený ječmen obsahuje.