Chci lépe spát aneb jak na lepší spánek

Jak na lepší spánek

Mnoho lidí trápí problémy se spánkem a snaží se je vyřešit ještě horšími návyky. Z dlouhodobého hlediska si však lidé neuvědomují, jak závažné problémy se mohou následně projevit. Přitom se stačí řídit jednoduchými návyky, které budou mít za následek lehké usínání i probouzení bez rušení při spánku.

Spánek je jeden z faktorů, který ovlivňuje nejen Vaše zdraví a správné fungování Vašeho organismu, ale také proces hubnutí, zlepšování fyzických a sportovních výkonů, pracovní produktivitu, míru únavy i náladu. Během spánku naše tělo regeneruje, v organismu se spouštějí hormony, zejména hormon melatonin (přezdívaný hormonem spánku) a tělo střádá energii na následující den. Doporučená doba spánku je rozmezí 7 až 9 hodin kvalitního spánku denně. Spánek by měl být nepřetržitý, ničím nerušený, v chladnější místnosti, jak tuhle situaci ovšem vyřešit v létě? Vše se dozvíte níže.

Čas

Důležitým aspektem je čas. Je třeba si vytvořit z ukládání se ke spánku rutinu, která nemusí znamenat chodit spát každý den v 9 hodin večer. Měli byste ale dodržovat stejné časové období pro chození spát, aby si tělo zvyklo a po určité době bylo vždy připravené k odpočinku.

Podobný čas byste měli stanovit i na vstávání. Každému stačí určitý počet hodin ke spaní a to neví nikdo přesně kromě vás. Proto pravidlo 8-9 hodin spaní nemusí znamenat, že vám nestačí 6-7 hodin a méně. Důležité je, v jakém případě se cítíte dobře vy. Přesto byste měli pokaždé vstávat ve stejnou hodinu v době, kdy jste již vyspalí a můžete začít svůj den.

Spánková hygiena

Dodržovat spánkovou hygienu je důležité pro zdravý spánek. Nepouštějte si písničky, vypněte obrazovky a zhasněte světla. Při spaní byste měli mít tmu a nemělo by vás nic rušit. Před spaním si do pokoje pusťte čerstvý vzduch a ideálně nechte v noci lehce pootevřené okno. Budete tak v prostředí, které dovolí správně dýchat a pravidelně měnit fáze spánku.

Čisté povlečení

Důležité je také mít čistě povlečeno, pravidelně vyměňujte nové, po delší době se vám v propocené a špinavé posteli bude spát těžko. U alergiků je navíc třeba měnit polštáře, na které se alergeny přichytí a vy se tak nevyspíte. Existují speciální polštáře, ale pokud není třeba, stačí měnit povlečení častěji, aby byl viditelný účinek.

Zaručeným pomocníkem při usínání je kniha, jen je třeba mít dostatek světla pro zdravý zrak. Chvilka čtení unaví oči a vy pak jen můžete zhasnout a jít spát. V některých případech může pomoci film, ovšem ten sledujete na obrazovce, která také není mezi vhodným prostředkem k využití před spaním. Přesto u něj můžete relaxovat a spánek se navodí sám.

Výběr kvalitní matrace

V neposlední řadě bychom měli věnovat patřičnou péči také výběru kvalitní matrace. Člověk stráví spánkem přibližně třetinu svého života, a proto je investice do matrace naprosto zásadní. Kromě materiálu a tvrdosti je třeba zvážit také její odhadovanou životnost.

Kvalitní spánek v létě

Léto přináší nejen sluneční paprsky na opalování, ale také teplý vzduch, který může být nejen přes den na obtíž. Pokud doma nevlastníte klimatizaci ani žádný větrák, usínání v teplém pokoji bude složitější, kvalita spánku horší a noční probouzení bude Váš denní chléb. V dnešním článku se proto zaměříme na několik tipů, které zlepší Váš spánek v letních, prázdninových dnech.

V zimě snadno docílíte příjemné pokojové teploty, v létě je to o to horší. Doporučená teplota vzduchu pro kvalitní spánek je rozmezí 19 až 21 stupňů Celsia. Nyní se zaměříme na tipy, které Vám Váš spánek v létě zkvalitní.

1. Lehké spací oblečení – ideálně pouze šortky, pohodlné spodní prádlo nebo krátká spací košilka.

2. Otevřené okno – i v noci bývají letní teploty vysoké, ovšem rozhodně nižší, než přes den, proto otevřením okna naženete trochu chladnějšího vzduchu do svého pokoje.

3. Ledová sprcha – před usnutím si dejte ledovou sprchu nebo si skočte, pokud máte na zahradě bazén, zaplavat do chladnější vody.

4. Větrák – klimatizace je vysoká finanční investice, ovšem běžný větrák je běžně dostupný a finančně nenáročný. Při výběru vybírejte takový, který bude tichý, hluk z větráku by mohl být horší, než samotné teplo.