Jak se efektivně učit a mít skvělé výsledky

Jak se efektivně učit

Jistě to znáte. Dlouhé hodiny strávené nad knihami a stejně máte pocit, že nic neumíte. Ztrácíte se v učebnicích, opakovaně čtete každé písmenko a čas přitom běží. Jste pravděpodobně již myšlenkami mimo a ta slova vám už nedávají žádný smysl. Jak to ale napravit? Lze býti velmi produktivní i při učení? No samozřejmě, že lze! Připravila jsem si pro vás pár rad a tipů, jak ten čas strávený nad učebnicemi využít efektivně a co nejvíce si z učení odnést.

V prvé řadě je třeba zdůraznit fakt, že to jak rychle a kolik se toho naučíme, nezávisí ani v nejmenším na vrozené inteligenci nebo na tom kolik času u toho strávíme. Daleko důležitější je technika, kterou se učíme, a jak ten čas nad učením trávíme.

Učte se aktivně!

Většina studentů má tendenci učit se pasivně. To znamená, že si učivo pouze čtou či přepisují.  Tento způsob učení je velmi neefektivní, poněvadž učivo pouze vstřebáváte a moc nad ním neuvažujete – v paměti se toho tedy moc neuchová. Učivo se totiž neučíte, ale pouze jej rozeznáváte. Často se vám pak stane, že přesně víte na které straně bylo co napsáno, ovšem co tam bylo napsáno už nikoliv. Když se však učíte aktivně, za pomocí testů, informace se vám snadněji uloží do paměti a dokážete si je jasněji vybavit. Proto trénujte formou testování sami sebe, rychleji se danou látku naučíte.

Střídejte předměty

Věděli jste, že když se hodiny topíte v jednom předmětu, určitá část vašeho mozku, na kterou je daný předmět zaměřený, se začne unavovat, než se úplně vyčerpá a nic se potom nenaučíte? Z tohoto důvodu byste měli zaměření na učení jednotlivých předmětu měnit. V žádném případě si nevyhrazujte na každý předmět jiný den a učte se od každého něco, váš mozek se tak pomaleji unaví a vy si toho více zapamatujete i při delším učení.

Změňte prostředí

Učíte se rádi na svém oblíbeném místě? Tak to byste měli udělat změnu! Je vědecky dokázáno, že když změníte prostředí, ve kterém se učíte, lépe si novou látku zapamatujete. Takže můžete vyrazit směle do knihovny, na zahradu nebo třeba jen do jiné místnosti. V případě potřeby můžete také využít služeb doučování.

Cukry, cukry a zase cukry!

Máte při učení chuť na něco sladkého? To vaše tělo volá kvůli nedostatku cukrů v krvi. Dejte si jablko nebo něco, čím zaženete chutě a určitě vám to půjde snáz. Rovněž se nedoporučuje učit se s kručícím břichem, protože když máte hlad, začínáte být méně soustředění a vaše paměť začíná vynechávat. Nebojte se proto udělat si krátkou přestávku na něco dobrého!

Neučte se sami

Zavolejte svému spolužákovi a jděte se učit společně! Když se navzájem přezkoušíte, vysvětlíte si učivo a pojmete to formou hry, budete koukat kolik si toho zapamatujete. Takže proč se učit sám/sama?