Lipozomální vitamín C – Co to je a kde jej najdete?

Lipozomální vitamín C

Spousta lidí už dnes ví, že vitamíny a minerály jsou jedny z nejdůležitějších složek a látek, které do našeho těla přijímáme. A asi naprosto nejznámějším, nejdoplňovanějším a nejužívanějším vitamínem je vitamín C. Kdo by o něm aspoň někdy neslyšel?! Ovšem věděli jste, že není pouze jeden? Věděli jste, že existuje i tzv. lipozomální vitamín C? Co to je? Jak se užívá? A kde jej najdete? To vám prozradíme v tomto článku.

Co je lipozomální vitamín C?

Lipozomální vitamín C je vitamín C, který se však oproti tomu klasickému v těle mnohem lépe vstřebává. Co to znamená pro vás? Když do těla přijmete jakýkoliv vitamín, tělo vstřebá jen nějaké jeho určité množství, nikoliv jeho 100 %. To znamená, že určité množství přijímaných vitamínů zůstane zcela nevyužito a tělo je jednoduše vyloučí, nejčastěji močí.

V případě lipozomálního vitamínu C ovšem dochází k mnohem lepší a vyšší vstřebatelnosti. Pro představu – u klasického vitamínu C dochází ke vstřebání asi jen 70 – 80 % přijímaného vitamínu. V konkrétních číslech to je pouhých 70 – 80 mg vstřebaných ze 100 mg přijatého vitamínu C. Kdežto v případě lipozomálního vitamínu C dochází k absorpci až 95 % přijatého vitamínu C.

K čemu je vyšší vstřebatelnost vitamínu C důležitá?

A proč je pro vás toto číslo tak důležité? Proč je potřeba sledovat množství absorbovaného vitamínu C? Protože vaše tělo potřebuje každý den přijmout dostatečné množství tohoto vitamínu.

Jenže pokud jej vstřebá řekněme jen ze 70 %, zůstane vaše tělo v deficitu, což se v dlouhodobém měřítku může projevit negativními dopady z nedostatku vitamínu C. Mezi ně patří například oslabený imunitní systém, zhoršená funkce kostí, krevních cév, chrupavek či dásní, problémy s nervovou soustavou, nebo také psychické potíže. Proto je potřeba přijímat každý den dostatečné množství vitamínu C.

Kde najdete lépe vstřebatelný lipozomální vitamín C?

Lipozomální vitamín C nejčastěji najdete ve vitamínových doplňcích stravy. Vždy je ovšem potřeba nahlédnout do obsahu daného přípravku, zda se v něm skutečně lipozomální vitamín C nachází. Doplňky stravy jsou sice jen speciální kategorií potravin, ale mohou vám dopomoci účinně doplnit právě chybějící vitamíny a minerály. Potravinové doplňky užívejte vždy v souladu s informací na obalu. Nikdy nepřekračujte denní doporučené množství.

Doporučené denní množství vitamínu C

A na závěr, kolik vitamínu C byste každý den měli správně do svého těla přijmout? Doporučená denní dávka vitaminu C se pro dospělého člověka pohybuje mezi 75 až 100 mg. To tedy znamená 85 až 105 mg lipozomálního vitamínu C. Kromě doplňků stravy, které by správně měly jen doplňovat pestrou a vyváženou stravu, jsou bohatými zdroji vitamínu C černý rybíz, kiwi, papája, paprika, květák, brokolice, kysané zelí nebo jahody.