Přínosy omega 3 mastných kyselin

Omega 3 mastné kyseliny

Proč mít dostatečný příjem omega tří mastných kyselin a jaké jsou jejich přínosy? To si rozebereme v dnešním článku. 

Přesto, že jsou omega tři mastné kyseliny považovány za jeden z nejdůležitějších doplňků stravy, spousta lidí nedbá na dostatečný příjem. Proč je důležité užívat doplněk stravy omega 3 mastné kyseliny? Ze stravy je téměř nemožné získat dostatečný příjem, což se také dozvíte níže ve článku. Proto se doporučuje čerpat tyto kyseliny z kvalitních doplňků stravy a zlepšit si tak nejen své zdraví.

Poměr mezi omega 3 a 6

Důležitý je nejen příjem omega 3 mastných kyselin, ale také poměr mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. 

V dnešní době díky různým olejům a dalším potravinám lidé mají poměr mezi těmito kyselinami až 16 ku 1 (s tím, že 16 představuje omega 6 mastné kyseliny), což může být problém a může tento poměr způsobovat různá onemocnění, ať už třeba kardiovaskulární nebo například obezitu. 

Zdroje omega 3 mastných kyselin z potravin

Jde ujíst dostatečné množství potravin s obsahem omega 3 mastných kyselin a dorovnat tak poměr mezi kyselinami? Není to nemožné, ale v dnešní době a v našem pásmu, kdy málokdo má rybu každý den k obědu, je to složité. 

Nejvíce omega 3 mastných kyselin obsahuje makrela a sleď. Dále najdeme omega 3 mastné kyseliny také v lososu, v tuňáku a v menším množství také v dalších rybách jako je například pstruh. Omega 3 mastné kyseliny v malém množství obsahují také mořské plody.

Jaký je doporučovaný příjem?

Doporučuje se přijmout alespoň 500 až 1000 mg denně. 

Například v porci pstruha najdeme toto množství. Avšak nikdo nejíme ryby každý den, navíc díky tomu, že je společnost zvyklá konzumovat ve vysokém množství omega 6 mastné kyseliny (rostlinné oleje), je důležitý hlídat si poměr a tedy zvýšit i příjem omega 3 mastných kyselin. 

Přínosy 

A jaké jsou hlavní přínosy omega 3 mastných kyselin při doporučovaném dávkování a správném poměru?

  • Snižují deprese a úzkost
  • Zlepšují zrak
  • Podporují kardiovaskulární soustavu
  • Pomáhají proti zánětům
  • Prospívají při autoimunitních onemocnění
  • Mohou zabránit tvorbě rakoviny
  • Mají pozitivní vliv na kosti a klouby
  • Zlepšují vstřebatelnost některých vitamínů a minerálů