Zdravý životní styl a jeho zásady

Zdravý životní styl

Hubnutí, diety, sportování, fitness, to vše jsou častá témata dnešní doby a zdravý životní styl je nyní hitem. Zdravá výživa, kvalitní bio potraviny jsou stále častěji vyhledávány a fitness centra se zaplňují také nováčky, kteří chtějí proniknout do fitness světa. Jak by měl takový zdravý životní styl vypadat, co je třeba dodržovat a čemu je lepší se vyvarovat? Odpovědi se dozvíte v dnešním článku.

Dieta, dieta, pořád samá dieta

Zdravý životní styl je často mylně zaměňován se striktními dietami. Najít vhodnou, fungující a rychlou dietu je snem každého, kdo bojuje s kily navíc, ovšem striktní diety do zdravého životního stylu nezapadají. Striktní diety (s nízkým kalorickým příjmem, s vynecháním některé makroživiny či diety postavené na konzumaci pouze nápojů nebo jiných speciálních, hubnoucích produktů) nejsou pro tělo a správné fungování našeho organismu vhodné, jsou neudržitelné, často vedou k přejídání či zdravotním problémům a po takové dietě se ve většině případech dostaví také jojo efekt, při kterém nejen naberete shozená kila, ale pár kilo ještě navíc.

A jak by měl vypadat Váš jídelníček?

Zdravý životní styl je postaven na kvalitních, zdravých potravinách s obsahem všech makroživin (bílkovin, sacharidů, tuků), dostatkem vitamínů a minerálů. Kalorický příjem v případě cíle hubnutí by měl být lehce deficitní (nijak výrazně) a jídelníček by měl obsahovat pestrá jídla. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin (čisté vody) a vyřazení průmyslově zpracovaných potravin, smažených pokrmů a slazených dezertů.

Vzorový den:

Snídaně:

Míchaná vejce na olivovém oleji, žitný chléb, okurka, rajče a ledový salát. Další tipy na zdravé snídaně najdete v tomto článku.

Svačina:

Bílý jogurt, ořechy, jablko

Oběd:

Kuřecí prso smažené na olivovém oleji, rýže, cuketa, lilek, pórek, arašídy

Svačina:

Celozrnná tortilla, kuřecí šunka, mozarella, ledový salát, okurka

Večeře:

Losos pečený v troubě, brambory, zelené lusky

Základní pravidla zdravého životního stylu

– Dostatečný příjem zeleniny a ovoce

– Dostatečný příjem vody

– Pravidelnost

– Dostatečný příjem kvalitních bílkovin – 1,5 až 2,2 g na kg tělesné váhy

– Dostatečný příjem zdravých tuků – 0,7 až 1,5 g na kg tělesné váhy

– Dostatečný příjem komplexních sacharidů

– Vyřazení průmyslově zpracovaných potravin

– Vyřazení rychlých cukrů

– Vyřazení smažených jídel

– Vyřazení sladkých nápojů

– Vyřazení konzumace alkoholu

– Dostatek pohybu, např. pravidelné procházky nebo cvičení