Dřepy a jak je správně cvičit

Dřepy a jak je správně cvičit

Dřep je jeden z nejkomplexnějších cviků na posílení dolních končetin a také jeden z nejefektivnějších cviků na tvarování stehenních i hýžďových svalů. Patří také do trojboje hned vedle mrtvého tahu a benchpressu v silovém tréninku. Vedle shybů, kliků a zkracovaček patří také k základním a nejúčinějším cvikům kalisteniky. Dřepy jsou však jedním z nejtěžších cviků na provedení a správnou techniku a při dřepování dochází k častým chybám, které můžou vést k přetížení a bolesti zad, v horším případě ke zranění. Jaké jsou nejčastější chyby při dřepech? Na ty nejčastější se podíváme v tomto článku.

Na co se zaměřit při dřepování

1. Postoj a hloubka dřepu

Správný postoj je důležitý při každém cviku, při dřepech tomu není jinak. Při širším postoji se špičkami více do stran cílíme více na hýžďové svaly a zadní stehna, při postoji na šíři ramen se špičkami rovně cílíme více na kvadricepsy. Při dřepech je důležitá také vhodně zvolená obuv, volte pevnou obuv s nízkou podrážkou (nikdy nedřepujte v pantoflích či teniskách s vyvýšenou patou). Při dřepech nikdy neodlepujte paty a stůjte pevně, aby se země dotýkalo celé chodidlo. Kolena směřují tam, kam směřují naše špičky. Vyvarujte se nejčastější chybě, kdy Vám kolena jdou k sobě. Při správném dřepu je důležitá také hloubka, kdy by měl jít Váš zadek pod úroveň kolen.

2. Správný dech

Špatné dýchání je rovněž častou chybou při dřepování. Dýchání v průběhu vykonání dřepu, nádech ve spodní pozici nebo špatné nadechnutí před dřepem vídám často. Při správném provedení dřepu se hluboce nadechněte před zahájením pohybu, nádech provádíme do břicha a zpevníme celý trup. S výdechem začínáme až při zvednutí a horní pozici.

3. Zátěž

Nehrajte na ego a volte takovou zátěž, se kterou zvládnete perfektní dřep s dokonalou technikou. Každý se chce převést a dřepuje s vysokou zátěží na úkor techniky, při kterém možná zvedne vysokou zátěž, ale nedojde ke správnému provedení dřepu, tím tolik nezatíží cvičené svaly a v nejhorším případě dojde ke zranění.

Naučit se dřep se správnou technikou nezabere pouze jeden trénink, je potřeba trénovat, pilovat a nevzdávat to. Pokud chcete mít perfektní dřep a chcete se vyvarovat těmto chybám, trénujte pravidelně. Skvělou pomůckou ke zdokonalování a vyvarování se chyb je pořízení videa, kde vidíte, co děláte správně a co naopak špatně a z videa se můžete poučit.