Jak přestat prokrastinovat – konec prokrastinace ve 4 krocích

Jak přestat s prokrastinací

Jak přestat prokrastinovat je otázka, kterou si občas položí každý z nás. Jde o odkládání povinností. Každý někdy prokrastinuje, dělá tisíce jiných věcí než ty, které by měl. V dnešním článku se dozvíte, jak přestat prokrastinovat a stát se efektivnějším.

Začni den tím, co tě nakopne

Ráno dělá den, proto začněte své ráno tím, co víte, že vám pomáhá s motivací a dodáním energie na další povinnosti a práci. Můžete si ráno přivstat a jít si zaběhat, projít se s hudbou v uších nebo zařadit ranní trénink. Pokud pracujete už od brzkých hodin, můžete ráno krátkou volnou chvíli využít k józe nebo třeba jen ke klidné snídaně s kávou a puštěním motivační hudby či videa. 

Jak přestat prokrastinovat – TO – DO list

Poté, co jste si zaběhali či vypili kávu u motivačního videa, vrhněte se na to – do list. Sepište si vše, co vás ten den čeká a co musíte v daný den udělat. Tento seznam můžete vypracovat i v práci a tak být efektivnější nebo je to skvělý nástroj pro podnikatele a pro ty, kteří pracují z domova, což svádí k prokrastinaci nejvíce. 

Do seznamu povinností můžete samozřejmě zařadit i příjemné povinnosti nebo ozvláštnit seznam například tím, že zařadíte dobrý skutek či pomoci druhým jako jednu položku to – do listu. Můžete si do svého diáře napsat to, co si třeba ten den přejete. Také je skvělé si napsat kolonku – „udělám to, z čeho mám strach“ či „dnes jsem pyšný za:„, kterou vyplníte až večer po splnění.

Začněte s tím, do čeho se vám chce nejméně

Každý seznam povinností bude obsahovat úkol, do kterého se vám bude chtít nejméně. Budete mít tendenci ho neustále odkládat, myslet na to a tím si kazit náladu. Proto takový úkol udělejte jako první. Ulevíte si, určitě to nezabere tolik času a po zbytek dne se můžete věnovat ostatním povinnostem, které nejsou už tak nepříjemné.

Odměňte se

Můžete si také vymyslet své vlastní odměny za splnění nějakého úkolu či celého seznamu povinností a úkolů. Může se jednat o vychutnání kávy u něčeho sladkého či posezení v restauraci s přáteli. Po splnění všech úkolů si můžete za odměnu zapnout svůj oblíbený seriál, na který se vám bude o mnohem lépe koukat s vědomím, že už vše máte hotové.

Další rady, jak na konec prokrastinace