Avokádo – účinky, nutriční hodnoty a použití

Avokádo - účinky, nutriční hodnoty a použití

Avokádo má své milovníky, ale také odpůrce. Řadí se mezi zdravé potraviny a je využíváno jako část jídelníčku mnoha sportovců a lidí, kteří milují zdravý životní styl. Proč je zdravé a proč ho zařazovat do svých stravovacích plánů? A věděli jste ale, že se dá využít i jinde než jen v kuchyni? Že ne? Tak se na to vše pojďme podívat.

Avokádo v kuchyni

První se podíváme, jak nám avokádo přispívá, pokud ho konzumujeme.

Nejen, že je avokádo nabitý zdravými tuky, ale také v něm najdeme bílkoviny, což ocení především ti, kteří maso omezují nebo se úplně vyhýbají živočišným produktům a hledají jiné zdroje bílkovin.

Navíc vás avokádo zasytí až o 40 % více. Podle jistého výzkumu bylo lidem podáváno avokádo, přesněji polovina avokáda k jídlu, což mělo za následek větší pocit sytosti. 

Také udržuje vaše srdce zdravé. Což je také další důvod, proč by mělo mít avokádo čestné místo ve vašem jídelníčku

Jak ho připravit? Vyzkoušejte recept na guacamole

Teď, když už víte, proč je dobré zařazovat avokádo do svých jídelníčků, se podíváme, jak ho můžete připravit. 

Z avokáda lze vytvořit skvělé guacamole, což je takzvaná pomazánka nebo dip.

Stačí rozmixovat zralé avokádo, přidat sůl a pepř, dochutit citronem a můžete přidat také nadrobno nasekanou cibulku či jinou zeleninu. Pomazánku můžete podávat se žitným či jiným chlebem, s tousty či rýžovými chlebíčky. 

Dále můžete avokádo využít na kuřecí tortily, kdy opět stačí avokádo rozmixovat, dokořenit a nejlépe síchat s trhaným kuřecím. Trhané kuřecí vytvoříte tak, že v troubě upečete kuřecí prsa, která následně natrháte pomocí vidličky. Maso smícháte s rozmixovaným avokádem a směsí naplníte tortily. 

Avokádo jinak

Kromě toho, že si můžeme pořídit avokádo tak, jak ho všichni známe, tedy jako plod. Můžeme také sehnat avokádový olej. 

Avokádový olej má spousta benefitů, ale hlavním je hlavě vysoký kouřový bod. což znamená, že na avokádovém oleji můžeme smažit jídlo bez toho, aniž by ztratil své složky. Lze ho využívat například ke smažení, kde je zapotřebí vysoká teplota, jako jsou steaky. 

Tip

Pokud nevíte, jak udržet avokádo v dobrém stavu, kupte si méně dozrálé a doma ho dejte k jinému ovoci. Díky tomu vám avokádo dozraje a vy se nemusíte obávat, že si koupíte přezrálé avokádo, které se během pár dní zkazí a může putovat leda tak do koše. 

Avokádo v koupelně

Avokádo známe všichni jako potravinu. Lze ho ale také využívat na naše vlasy, nehty. 

Vlasy

Z avokáda lze vytvořit také masku na vlasy. Vlasy díky avokádu zregenerují a získají lesk. 

Můžete využít přezrálé avokádo, které byste stejně vyhodili, rozmixovat ho, smíchat například s kokosovým olejem a nanést na mokré vlasy. Zábal nechte chvíli působit a poté smyjte. 

Pokud nechcete na vlasy nanášet avokádo, využijte avokádový olej.

Nehty a pokožka

Avokádo zlepšuje také stav nehtů a pokožky. 

Na trhu najdete hned několik produktů na pleť a pokožku, které obsahují právě výtažky z avokáda.