Spirulina a tajemství jejich účinků + doporučené dávkování

Spirulina a její účinky

Chlorella a spirulina. Možná vám tyto dva názvy splývají a máte pocit, že jde o téměř to stejné. Není tomu ale tak. V obou případech jde o zdraví prospěšné superpotraviny, ale jejich účinky se v mnoha ohledech liší. Čtěte dál a dozvíte se, proč je spirulina zdraví prospěšná a proč byste ji měli konzumovat i vy.

V čem spočívá tajemství spiruliny

Spirulina je sinice, která je v mnoha ohledech zdraví prospěšná. Pěstuje se ve sladké alkalické vodě, avšak mnohdy se do sladké vody přidává i slaná mořská voda. Možná vás to překvapí, ale spirulina se řadí mezi přírodní potraviny s nejvyšším obsahem proteinu. Podíl proteinu ve spirulině dosahuje až 70 %. Bílkoviny jsou pro tělo velmi důležité, zejména pro správný růst svalů a regeneraci buněk. Spirulina tak bude tím správným parťákem, pokud hledáte přírodní protein po cvičení. Kromě proteinu obsahuje všechny známé vitamíny B, a to včetně vzácného vitamínu B12, který byste v potravinách našli zřídkakdy. Důležitou složkou spiruliny jsou také barviva. Stejně jako chlorella, spirulina obsahuje zelené barvivo chlorofyl, mimo to ale také obsahuje modré barvivo fykocyanin, které způsobuje zbarvení spiruliny do modra. Spekuluje se i o protirakovinových účincích fykocyaninu. Dále je bohatá na betakaroten, kterého ve spirulině dokonce najdete více, než v mrkvi. Zdá se, že spirulině titul superpotraviny náleží právem

Účinky na lidský organismus

Právě betakaroten má významné antioxidační účinky a blahodárně působí i na lidskou imunitu. Zajímavostí je, že spirulina funguje proti účinkům radiace na lidský organismus, což bylo zjištěno krátce po výbuchu Černobylu. Dále dokáže vyrovnat hladinu cukru v krvi a čistí ledviny a játra. Snižuje chuť jídlu a je nízkokalorická, a tak vám může být nápomocná, pokud chcete shodit pár kilo. Údajně také zpomaluje stárnutí a pomáhá tělu s opravením poškozených buněk DNA.

Užívání spiruliny

Spirulina je bezpečný doplňek stravy, rozhodně ji však nepovažujte za její plnou náhradu. Na trhu se objevuje ve formě prášků či tabletek. S tabletkami zpočátku začněte pomalu, 2 tablety třikrát denně budou bohatě stačit. Po čase můžete denní dávku navýšit. Pokud se rozhodnete pro spirulinu v prášku, zde je denní dávka stanovena na 1 až 3 čajové lžičky na 250 ml tekutiny. Spirulinu tak můžete rozmíchat ve vodě či džusu, použít ji můžete i jako přísadu do smoothie. Nápoj je doporučeno konzumovat zhruba půl hodiny před jídlem.