Jak přibrat – přibíráme na váze svalovou hmotu

Jak přibrat

Pokud patříte do skupiny populace, která nemá sklony ke snadnému nabírání tuků, pak můžete být na jednu stranu velmi šťastní, protože pravděpodobně nikdy nebudete mít problém se shazováním přebytečným kil. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete vydat opačnou cestou a budete chtít přibrat svalovou hmotu nebo obecně zvýšit vaši tělesnou hmotnost, můžete narazit na velké problémy.

Kalorický příjem jako základ

Pro přibírání i hubnutí platí obecně velmi jednoduchá pravidla. Každý metabolismus potřebuje ke svému fungování jiný počet kalorií, pokud k těmto kaloriím přičteme ještě veškerou aktivity, kterou během dne vyvinete a zjistíme počet vydaných kalorií na tyto aktivity, dostaneme číslo celkového kalorického výdeje. Když se snažíte zvýšit vaši tělesnou hmotnost musíte udržovat dlouhodobě hodnotu vašeho příjmu nad tímto výdejem. Pokud tohle uděláte není možné, aby vaše tělo nezvýšilo svoji hmotnost, protože nevyužitý energetický příjem začne ukládat do svých zásob, čímž budete přibírat.

Není kilo svalů, jako kilo tuku

Rozhodně však není žádoucí navyšovat zmíněný kalorický příjem za pomocí nezdravé stravy, tučných nebo vysoce cukernatých jídel. Jednak je tato metoda velmi nešetrná pro vaše zdraví, ale také byste při tomto způsobu velmi pravděpodobně přibrali pouze nekvalitní hmotu ztělesněnou především tukem.

Jak zdravě přibrat?

Výsledkem tedy může být tvrzení, že vaše tělo by se mělo nacházet v pouze mírném kalorickém přebytku, který zapříčiní pozvolné přibírání kvalitní svalové hmoty. Samozřejmě nezáleží jen na počtu přijímaných kalorií, ale také na jejich skladbě v přepočtu na makro a mikroživiny, takže celá problematika je poněkud složitější, ale pro základní pochopení je toto tvrzení dostatečné.

Sven z kanálu Calistehnicmovement ve videu níže se s vámi podělí o svoji zkušenost s nabíráním váhy jako tzv. hardgainer, tedy někdo, kdo je od přírody hubený a má problém přibrat. Video je v angličtině: