Pekáč buchet – jak na to vyrýsované břicho

Pekáč buchet na břiše

Pekáč buchet se jistě hodí v každém ročním období. Nicméně léto je zanedlouho tu a s ním také letní opalování na plážích u moře, koupališť nebo jen „opalovačky“ na zahradě. Každý chce do plavek vyrýsované břicho, neboli „pekáč buchet“. Jak docílit krásné, vysportované postavy do plavek s viditelnými břišními svaly?

Jedním z největších omylů je domněnka, že nejlepší cesta k vyrýsovanému břichu je denní cvičení stovky sklapovaček. Břišní svaly se objeví především stravou – úbytkem podkožního tuku. Fráze „pekáč buchet se peče v kuchyni“ není daleko od pravdy, bez správně nastaveného jídelníčku se vyrýsovaného břicha nedočkáte. Je však pár tipů, jak při správné stravě své břicho posílit a vyrýsovat.

Pekáč buchet a tipy, břicho vyrýsovat

Posilování břicha

Posilováním používáte podkožní tuk jako zdroj energie. Cvičením břišních svalů vytvoříte novou svalovou tkáň, tím můžou být Vaše tréninky náročnější a svalový rozvoj urychlíte. Při posilování břicha není nutné vykonávat tisíce opakování pouze sklapovaček, ideální jsou dva až tři cviky po čtyřech sériích a okolo 15 opakováních. Cviky na břicho střídejte a pokud to daný cvik umožňuje, zvyšujte náročnost.

Kalorický deficit

Jak už bylo řečeno, vyrýsované břicho jde ruku v ruce také se správnou stravou. Pokud se chcete zbavit podkožního tuku, je nutné nastavit kalorický deficit. Váš příjem musí být nižší než kalorický výdej. Důležité je také správné rozložení makroživin (především dostatek kvalitních bílkovin). Vyvarovat bychom se měli rychlým cukrům a nezdravých tuků. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim.

Posílení Core systému

Střed těla je rozdělen na soustavu svalů tonických, které nám zajišťují stabilitu a správné držení těla, a na soustavu svalů fázických, které zapojujeme při náhlém pohybu. Vnitřní břišní svaly jsou často v trénincích opomíjeny, protože se domníváme, že pokud nejsou vidět, není třeba je posilovat. Je však důležité mít zpevněný a posílený celkový střed těla včetně hlubokých, vnitřních svalů (ne pouze povrchových). Zaměřte svůj trénink také na posílení vnitřních svalů, například cvikem zvaný plank („prkno“).

Pekáč buchet a správné dýchání

Při posilování břišních svalů hraje důležitou roli také správné dýchání. Dýchejte hluboce do břicha (nejedná se o dýchání s cílem nafouknout co nejvíce břicho, břicho by mělo zůstat ploché). Přiložte si dlaně na břicho a sledujte, kam směřuje Váš dech.