Pitný režim aneb kolik toho máme vypít?

Pitný režim aneb kolik toho máme vypít

Správný pitný režim je pro naše tělo velmi důležitý. Pokud pijeme málo, hrozí našemu tělu dehydratace. Pokud naopak pijeme moc, přetěžujeme ledviny, což taky není dobré. Kolik bychom toho měli za den vypít? A liší se pitný režim podle jednotlivých ročních období? Odpovědi najdete v našem článku.

Lidské tělo a voda

Naše tělo je tvořeno vodou z celých 70 %. Každý den vyloučíme z organismu zhruba 2,5 l vody, což je poměrně velká ztráta, kterou musíme doplnit. Tělo samo si zvládne vytvořit jen 3 dcl vody. Zbytek je tedy na nás. Tekutiny dostáváme do těla nejen pitím čisté vody, ale také pitím ovocných čajů, nebo třeba konzumací polévek, ovoce, zeleniny atd. Některé nápoje, jako třeba černý čaj nebo káva, organismus naopak dehydratují, tak na to pamatujte

Kolik vody by měl vypít dospělý

Ve většině případů platí, že je toto číslo značně individuální. Přesto existuje obecné doporučení, kterého se můžeme držet a které nám rozhodně neublíží. Toto doporučení je 2 litry vody za den pro dospělého člověka. Přesná denní dávka vody se stanovuje podle věku, hmotnosti, životního stylu i případných zdravotních potíží každého člověka. Pokud chcete zjistit, jak jste na tom vy, poraďte se s lékařem nebo s výživovým poradcem. 

Kolik vody vypít na podzim a v zimě

Není pravda, že v zimě nám stačí menší příjem tekutin, než v létě. I na podzim a v zimě musíme pít dostatek vody, aby nedošlo k dehydrataci. Proto platí stejné doporučení, jaké jsme uváděli v předchozím odstavci. Každý dospělý člověk by měl obecně vypít 2-3 litry. Pokud toto množství chcete znát přesně, zeptejte se odborníka. V zimě, kdy je chladnější počasí se na pití vody zapomíná snáze, než v parných letních dnech. Z toho důvodu je velmi praktické vybudovat si takzvané pitné návyky. Jak?

Denní pitné návyky

Ráno začněte sklenicí čisté vody a v pití vody pokračujte i během dne. Z kohoutku nebo lehce mineralizované. V těchto chladných dnech můžete vodu prostřídat s teplými čajíky, které vás příjemně zahřejí. Vyhněte se ale černému čaji a raději dejte přednost zelenému nebo bylinnému té. Když vyrazíte ven na procházku, vždy si s sebou vezměte láhev s tekutinou, ať na pití nezapomínáte ani mimo domov / práci. Do zimy se hodí nápoje v termosce.

Určitě uděláte dobře, když do svého pitného režimu začleníte také ovocné a zeleninové smoothies. Ty vašemu tělu dodají vitamíny a povzbudí vaši imunitu. Pozor si dejte na džusy z koncentrátu, obsahují příliš mnoho cukru. A opatrní buďte i s perlivými limonádami. Proč? Nepříznivě ovlivňují vaše zažívání. Nejlépe tedy učiníte, když zůstanete u poháru čisté vody bez příchutě a bez bublinek. A trochu vody si lokněte i těsně i před spaním, ať má v noci vaše tělo z čeho čerpat.