Proč pít kávu každý den

Pití kávy

Káva, pro spoustu lidí představuje závislost. Někteří si nedokáží bez kávy představit den, někteří viní kávu za nemoci a kardiovaskulární onemocnění. 

Jak to s kávou doopravdy je? V dnešním článku se dozvíte, proč můžete pít kávu každý den, jaké jsou její výhody a s čím vším vám šálek kávy může pomoci. 

Káva není zabiják

V první řadě je třeba uvést na pravou míru, že káva není zabiják a není důvod se bát ji pít. 

V přiměřeném množství má dokonce řadu benefitů, které si uvedeme níže v článku. Pokud to s kávou nebudete přehánět, nemůžete si uškodit. Pro lepší pochutnání si můžete zajet třeba do Vídně na pravou vídeňskou kávu.

S kávou platí pravidlo, že všeho s mírou. Pokud tedy nebudete pít kávu místo čisté vody, z jedné kávy se nestane deset káv, nemůžete si ublížit. 

Je dokonce prokázané, že je více důležitý rozestup mezi jednotlivými kávami než množství káv během dne. Je tedy lepší vypít čtyři kávy za den než tři kávy během dvou hodin. 

Přínosy kávy

A teď už se podíváme na zmiňované přínosy kávy a důvody, proč začít pít kávu každý den.

Dodává energii

V první řadě je pití kávy skvělý životabudič, což je také pravděpodobně důvod, proč řada lidí zařazuje kávu do svého dne.

Káva, díky kofeinu, vás nabudí a dodá vám energii. Energii můžete využít k práci, k probrání se ráno nebo před fyzicky náročnou aktivitou. 

Nedoporučujeme pít kávu ve večerních hodinách, kdy může negativně ovlivnit vaši kvalitu spánku

Silný antioxidant

Co to jsou antioxidanty a proč jsou důležité?

V našem těle se nachází antioxidanty a volné radikály. Volné radikály napadají zdravé buňky a mohou být důvodem onemocnění. Tyto volné radikály si tělo tvoří samo, ale k jejich tvorbě přispívá například kouření, špatné stravování, stres, znečištěné prostředí a mnoho dalšího.

Abychom si zajistili zdraví a správné fungování těla (ochránili zdravé buňky), je třeba dodávat tělu také antioxidanty. Naše zdraví závisí na rovnováze mezi volnými radikály a antioxidanty. 

Proto je tak důležité tělu dodávat tyto antioxidanty, které najdeme například také v kávě.

Záleží na kvalitě kávy, ale s každým šálkem dodáte alespoň nějaké množství antioxidantů.

Pomáhá se spalováním

Káva, díky obsahu kofeinu, také napomáhá se spalováním kalorií díky termickému efektu.

Můžete tedy využít kávu před tréninkem a podpořit tak spalování, ale také si dodat energii na celý trénink.