Kurkuma ‒ koření krásné barvy s léčivými účinky

Kurkuma ‒ koření krásné barvy s léčivými účinky

Kurkuma, také nazývaná indický šafrán nebo indický zázvor, je koření původem z jižní Asie. Charakteristickým znakem je aromatická, štiplavá chuť a sytě žlutá barva. Právě pro schopnost nádherně obarvit každý pokrm by neměla chybět v žádné kuchyni. Jedná se o koření s úctyhodnou historií. Kurkuma se používá již déle než 2000 let a zmínky o ní nalezneme ve starých zápisech.

Kurkumovník ‒ zdroj zlaté kurkumy

Kurkuma pochází z kurkumovníku dlouhého, latinsky Curcuma longa. V místních jazycích jde o rostlinu mnoha názvů, neboť každá země pojmenovává kurkumovník jinak. Domovinou kurkumovníku je jižní Asie, ale pěstuje se i na dalších kontinentech. Plantáže kurkumovníku se nacházejí v Peru, Haiti nebo na Srí Lance a také v Indonésii. Asi půl metru vysoká bylina kvete světle žlutě až narůžověle. Lístky jsou řapíkaté a před rozvinutím vytvářejí kornoutek. Plodem kurkumovníku je tobolka, která se při zrání a vysychání rozevírá, a semena se tak uvolňují do prostředí.

Zdrojem kurkumy je hlíznatý oddenek. Při přípravě kurkumového prášku se oddenky nejdříve povaří, potom se suší, a nakonec se rozemelou. Rozemletý oddenek kurkumovníku má jasně oranžovou barvu díky barvivu kurkuminu a velmi intenzivní, ostrou chuť, která se blíží pepři.

Kurkuma opředená mytologií

V ájurvédě, nejstarší oblasti celostní medicíny, se kurkuma používá možná více než 4000 let. Sanskrt má pro kurkumu označení „zlatá bohyně“. Prastaré národy přisuzovaly kurkumě široké spektrum léčebných účinků. Dle ájurvédy kurkuma ulevuje od migrén nebo zmírňuje menstruační bolesti. Usnadňuje trávení, podporuje správnou činnost jater a dokáže zmírnit i bolesti kloubů. Kurkuma je v centru pozornosti i později vzniklé čínské medicíny. Dodnes ji při rituálech a v léčitelství používají také mnohé přírodní národy.

Kurkuma a lidské zdraví

I dnes je kurkumovník vyhledávanou lékařskou bylinou. Kurkuma dokáže ulevit od mnohých potíží. Obsahuje vitamíny C a E. Působí příznivě na hladinu cholesterolu a významný je i její protizánětlivý účinek. Odvar z kurkumy aplikovaný na kůži uleví od mykóz a parazitů. I přes skepsi dnešních vědců, je kurkuma popisovaná jako téměř zázračná látka působící snad na každý orgán v těle. Významný je její antioxidační účinek. Kurkuma tím, že chrání buňky před volnými radikály, pomáhá v prevenci i tak závažné choroby jako je rakovina. Odhaduje se, že kurkuma má více než 100 pozitivních účinků na lidské orgány i psychiku. Očistných účinků kurkumy se využívá i v kosmetice. Kurkuma vyhlazuje vrásky a odstraňuje pigmentové skvrny, čímž přispívá k omlazení pleti. Výtažky z kurkumy si dnes můžeme pohodlně zakoupit v tabletách nebo kapslích.

Kurkuma v kuchyni

Kurkumin se používá jako potravinářské barvivo a skrývá se pod názvem E100. Barví se jím pečivo nebo bezvaječné těstoviny. V domácích podmínkách je kurkuma součástí široce používané směsi, která se nazývá kari koření. Díky kari můžeme připravit pokrmy přímo jako z indické, thajské či vietnamské kuchyně. Kari nádherně vybarví těstoviny, rýži, omáčky nebo ryby. Pečené kuře potírané kari směsí v oleji získá žlutou, křupavou kůrčičku. Kurkuma se hodí do sladkých i slaných pokrmů. Aby vstřebávání zdraví prospěšných látek z kurkumy do těla probíhalo co nejintenzivněji, doporučuje se do pokrmu přidat také trošku pepře nebo oleje, protože kurkumin je rozpustný v tucích. Naopak, ve vodě je rozpustný jen obtížně. Výjimku představuje zelený čaj, který vstřebávání kurkuminu také podporuje.

Zajímavosti

  • Vědci se intenzivně zabývají výzkumem extraktů z kurkumy. Zdá se, že by mohly posloužit v boji se škůdci jako přírodní pesticidy.
  • Kurkumovník je blízce příbuzný zázvoru, oba patří do stejné čeledi.
  • Kurkumin se jako barvivo používá i v některých průmyslových postupech. Barví se jím dřevo nebo papír.
  • V jedné z mnoha studií týkajících se léčivých účinků kurkuminu testovali vědci hypotézu, zda je jej možné využít při léčbě depresí. Podávání kurkuminu depresivním pacientům prokázalo zlepšení jejich stavu. Ostatně již staří Číňané používali kurkumu k léčbě melancholie.
  • O kurkumě se zmiňuje i Marco Polo ve své knize Milion.