Nedostatek hořčíku v těle a jeho příznaky

Nedostatek hořčíku v těle a jeho příznaky

Nedostatek hořčíku může potkat kohokoliv z nás. Není to žádná tragédie, i přesto ale jeho dostatek dokáže s tělem udělat hotové zázraky. Únava? Křeče? Stres? Pryč s tím!

Máte dostatek hořčíku?

Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků, které byste v lidském těle mohli najít. Také se mu říká magnézium a potřebuje ho každá naše buňka v těle. Hořčík totiž stojí za produkcí energie v těle, jelikož se podílí na enzymatických reakcích. Důležitý je pro přenos nervových vzruchů a také pro naše svaly. Nachází se nejen tam, ale také v kostech a zubech. Právě svalové křeče jsou typickým projevem nedostatku hořčíku.

Jak nedostatek hořčíku poznat

Magnézium je obsaženo v celé řadě potravin, i přesto ale stále mnoho lidem chybí. Důvodem nedostatku napříč populací je též fakt, že se obsah hořčíku v potravinách snižuje. Jsou také situace, které způsobují zvýšenou potřebu hořčíku u člověka. Typicky je to zvýšená fyzická aktivita, stres, zvýšená konzumace tuku, cukru, bílé mouky a alkoholu, diabetes nebo znečištěné životní prostředí, ve kterém žijeme. Klasickým příznakem nedostatku hořčíku je únava a stres, podrážděnost, nespavost, svalové křeče, vypadávání vlasů či lámavost nehtů. Projevem nedostatku hořčíku je též častá chuť na čokoládu.

Opačným jevem je přebytek hořčíku, ke kterému může dojít, překračujete-li doporučenou denní dávku, která je stanovena na zhruba 375 mg. Předávkování se projeví v podobě zvracení, průjmu, nechutenství či nadýmání.

Jak nedostatek magnézia řešit

V zásadě máte dvě možnosti – buď přestanete s některými aktivitami, při kterých vaše tělo spotřebovává více hořčíku, nebo magnézium doplníte z různých potravin či doplňků stravy. Jestliže volíte druhou variantu, jistě vás bude zajímat, ve kterých potravinách se hořčík nachází. Najdete ho v různých semenech a ořechách, luštěninách, ovesných vločkách, banánech, datlích, rybách a v bulguru či quinoe. Skvělým zdrojem je též kakao a hořká čokoláda. Také lze zvolit cestu doplňků stravy, kterých není na trhu zrovna málo, a tak máte z čeho vybírat. Může se jednat o šumivé tabletky, sáčky se sypkou směsí nebo různé tabletky, záleží jen na vás, co vám nejlépe vyhovuje.