Smoothie recepty pro rychlý přísun vitaminů

Smoothie jako rychlý přísun vitaminů

Už pár let se u nás velmi rychle rozmáhá fenomén v podobě mixovaného nápoje – smoothie. Nejen, že jeho příprava je velmi jednoduchá a rychlá, ale zároveň může být velkým zdrojem vitamínů, minerálů, sacharidů, bílkovin i jiných stopových prvků a pro nás prospěšných látek. Jeho základ může tvořit nejen ovoce a zelenina, ale také různé druhy mléčných výrobků, ovesných vloček, oříšků, bylinek, koření, ba dokonce i čajů. Existují stovky receptů. My si v článku rozebereme jen pár takových, které se výborně hodí na zimní období.

ZIMNÍ PŘÍSADY

Smoothie je známo především svou čerstvostí. V zimě, kdy většina přírody odpočívá, není lehké sehnat čerstvé bylinky. Existují ale přísady, které seženete a tělu se v zimě náramně hodí. Jako příklad můžeme uvést například listy ostružin, které zůstávají zelené po celý rok a mají významný účinek na náš organismus. A to především při nachlazení, či zánětech močového měchýře a zažívacích potížích. Dalšími výhodnými zimními přísadami jsou chilli, zázvor, skořice, kardamon, či kadeřávek. Kadeřávek vydrží i tuhé zimní počasí a obsahuje velký podíl vitaminu C, vitaminů B, železa, vlákniny a zejména antioxidantů. Výhodou také je, že existuje spousta receptů na teplé smoothie, které vás během zimních dnů příjemně zahřeje a dodá vám energii.

OVOCE A ZELENINA

Jaká zelenina a ovoce jsou v zimě pro smoothie ideální? Můžete použít jablka, hrušky, banány, pomeranč, mango, borůvky, brusinky či avokádo. Co se zeleniny týče, vhodná je mrkev, celer, špenátové listy, okurka, rajčata, fenykl nebo kapusta. Fantazii se meze nekladou, a tak můžete použít cokoliv vám přijde vhodné a dostupné. Jediné minus je, že v zimě se ne vše sežene čerstvé.

BRUSINKOVO – JABLEČNÉ TEPLÉ SMOOTHIE

– sušené brusinky
– skořice nebo kardamon
– drobně nasekaný kousek zázvoru
– jablko
– horká voda


POMERANČOVO – MRKVOVÉ TEPLÉ SMOOTHIE

– pomeranč
– mrkev
– zázvor
med
– citronová šťáva
– horká voda

HRUŠKOVO – BANÁNOVÉ SMOOTHIE

– hruška
– banán
– listy kadeřávku
– lískové oříšky 
– voda

SMOOTHIE S LISTY Z OSTRUŽIN

– listy z ostružin
– hruška
– jablko
– drobně nasekaný zázvor
– kardamon


ČOKOLÁDOVÉ SMOOTHIE S CHILLI

– holandské kakao
– chilli paprička
– banán
– mléko
– kvalitní čokoláda (minimálně 70 % obsahu kakaa)
– kokos

Na internetu se dá najít bezpočet receptů, ale nejen to. Kouzlo smoothie spočívá právě v tom, že si každý může vytvářet své kombinace, podle vlastní chuti i dostupnosti. Tak se nechte inspirovat i překvapit svou vlastní fantazií a zkuste si připravit smoothie, které bude sedět právě vám.

Alternativní recepty na smoothie