Sacharidy v potravinách a jejich význam

Sacharidy

Sacharidy jsou jednou ze tří makroživin, které naše tělo potřebuje a využívá je jako zdroj energie. Sacharidy obsahují 4 kalorie na gram a jejich příjem by neměl být vyšší než výdej v dietách. Při hubnutí se hýbe a upravuje množství právě sacharidů, příjem bílkovin a tuků bývá neměnný. Není však sacharid jako sacharid a na dělení a správný výběr sacharidů se podíváme v tomto článku.

Není sacharid jako sacharid

Monosacharidy

Monosacharidy můžete znát také pod názvem rychlé cukry nebo rychlé sacharidy. Jsou tvořeny pouze jednou cukernou jednotkou, a proto je vstřebávání rychlejší.

Mezi rychlé cukry se řadí glukóza, fruktóza a galaktóza. Glukóza neboli hroznový cukr, je nejrychlejší zdroj energie pro náš organismus. Fruktóza neboli ovocný cukr najdeme v ovoci, ale rovněž v některé zelenině (například sladké brambory). Galaktóza neboli mléčný cukr je součástí laktózy, kterou najdeme v mléce.

Oligosacharidy

Oligosacharidy jsou složitějšími cukry. Jsou tvořeny dvěma až deseti monosacharidovými pod jednotkami. Do této skupiny patří disacharidy, které tvoří jednotky dvě.

V této skupině nalezneme sacharózu, laktózu a maltózu. Sacharóza je v podstatě běžný cukr získaný z cukrové řepy nebo cukrové třtiny. Neobsahuje žádné živiny, vitamíny ani minerály, organismus ji využívá pouze jako rychlý zdroj energie. Laktóza neboli mléčný cukr je tvořena glukózou a galaktózou. V našem těle se štěpí pomocí enzymů (laktázy) na tyto dvě molekuly. Při nedostatku enzymů dochází k intoleranci na mléčné produkty. Maltóza je sladový cukr a vzniká rozkladem škrobu při klíčení ječmene. Skládá se ze dvou molekul glukózy.

Polysacharidy

Polysacharidy jsou složité cukry. Skládají se z velkých řetězců cukerných jednotek. Čím více cukerných jednotek polysacharid obsahuje, tím je vstřebávání do organismu pomalejší.

Mezi polysacharidy řadíme glykogen, škrob a vlákninu. Glykogen je pro náš organismus zásobárnu energie v játrech a ve svalech a jedná se o živočišný zdroj. Škrob najdeme v obilovinách, luštěninách a bramborách. Škrob nalezneme také ve vybraném ovoci (v menším množství). Vláknina je pro náš organismus nezbytná, má nižší energetickou hodnotu než sacharidy předchozí, slouží pro delší dobu zasycení a pomáhá s trávením. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou a každá hraje jinou roli v našem těle.

A jaké sacharidy vybírat?

Každý sacharid hraje odlišnou roli v našem organismu, proto bychom neměli žádné vynechávat. Pouze bychom se měli vyhnout sacharóze, která tělu nijak neprospívá a přispívá jen k ukládání tuků a možnému onemocnění cukrovkou. Nejvyšší část by měly zaujímat polysacharidy, v menší míře monosacharidy. Příjem sacharidů je individuální a záleží na cílech jedince (hubnutí, nabírání svalové hmoty apod.). Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny, která hraje v těle velkou roli.