Obsah
Kdy naposledy jste si dali med? Jeho sladká chuť i vůně nejsou jen na oslazení čaje v zimním období, jeho účinky jsou vhodné také jako prevence proti nachlazení díky vitamínům a dalším látkám.
Med obsahuje vitamíny A, B, D, E, H, K a C. Obsahuje mimo jiné také bílkoviny, vlákninu, enzymy a aminokyseliny, tělo z něj získává i minerální látky jako je železo, vápník, sodík, draslík a zinek. Je také antioxidantem a tělu dodává prevenci před vážnými chorobami.
Co byste tedy řekli na lžičku medu denně?
1. Zlepšuje paměť
Med je díky výše zmíněným vitamínům a minerálům skvělý pomocník pro mozek a podporuje jeho normální činnost. Při pravidelném užívání skutečně dokáže paměť zlepšit. Proto se postarejte, aby také babička s dědečkem měli dostatek medu!
2. Účinná pomoc při nachlazení
Čaj s medem je pro většinu z nás naprostá klasika. Málo kdo ale ví, že skutečně dokáže snížit horečku (zdroj) a pomoci při vykašlávání. Med má také protizánětlivé účinky, takže si na něj při každém nachlazení vzpomeňte!
Pokud si med dáváte do čaje, nezapomeňte že musí trochu vychladnout (ne vařící!) aby se důležité látky nezničily. To platí také u citronu.
3. Pomůže k lepšímu spánku
Určitě vám někdy maminka nebo babička daly na spaní hrnek teplého mléka s medem. Únavu navozuje díky glukóze, která se rychle vstřebá do krve, příjemně zklidní a tělo začne vyplavovat melatonin, tzv. hormon spánku, který se v těle jinak tvoří jen v naprosté tmě.
Bonus: domácí medová kosmetika
Kromě vnitřního užití můžete zkusit vnější a to třeba jako různé masky. Na vyčištění pleti smíchejte lžičku medu s trochou kurkumy, maska na vlasy se zase jednoduše vytvoří smícháním medu s vodou nebo citronovou šťávou nebo med s vajíčkem jako hydratační pleťová kůra. Pokud se potřebujete zbavit staré kůže, vytvořte si peeling, který se skládá pouze z medu a soli.