Seznam superpotravin pro vaše zdraví

Seznam superpotravin

Mladistvý vzhled v každém věku je touhou každého z nás a samozřejmě si můžeme pomoci krémy a nejmodernější kosmetickými přípravky. Stejně tak u žen lze krásu podtrhnout make-upem. Ta pravá a přirozená krása ale vychází zevnitř. Proto je třeba ji podpořit tou správnou stravou a životním stylem. Pokud se stravujete dobře a cítíte se dobře, tak také dobře vypadáte.

Pojem superpotravina nemá přesnou definici ani nařízený obsah látek v dané potravině. Jedná se v podstatě o potraviny s vyšším obsahem živin, minerálů a antioxidantů, než nalezneme v běžné každodenní stravě. Což neznamená, že pokud se budete stravovat výhradně těmito potravinami, vaše tělo dostane vše, co k životu potřebuje. Stále je třeba mít pestrý a vyvážený jídelníček.

Zde je několik tipů na potraviny, které by měly být součástí vašeho jídelníčku.

Ovesné vločky

Nejenže výborně zasytí, obsahují také vysoké množství vlákniny a sacharidů. Jsou tak číslem jedna při boji s váhou. Ovesná kaše s ovocem, chia semínky a oříšky je výborný způsob, jak začít den a nastartovat metabolismus. Zařaďte je do vašeho jídelníčku alespoň 3x týdně a jistě pocítíte rozdíl.

Lněná semínka/olej

Lněná semínka jsou známá především pro svou schopnost upravit chod ve střevech. Jsou skvělým pomocníkem při zácpě, průjmu, při syndromu dráždivého tračníku a dalších nemocech spojených s trávícím traktem. Jsou výborným zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin a lignanů (rostlinný antioxidant). V případě zevního použití v podobě oleje jsou velmi prospěšné v péči o pleť, či vlasy.

Avokádo

Toto zelené ovoce je pro tělo prospěšné zejména zdravými tuky v něm obsažených. Díky své nevýrazné chuti ho lze připravit v podstatě na jakýkoli způsob. Výborné je přidat ho například do pomazánky, či jen tak namazat na toast, přidat trochu zeleniny, či vejce a na světě je výborná super snídaně. Navíc dodáte tělu vysoké množství bílkovin, vápníku a vitamínů B, C a E.

CHIA semínka

Vynikají obrovským množstvím tělu prospěšných látek, jako jsou vápník, draslík, železo, zinek, hořčík, bór, fosfor a vitamíny A, B, C, D, E, K. Přičemž železa obsahují až 3x více než špenát. Pokud trpíte nedostatkem vápníku, jsou tato drobná semínka správnou volbou. Najdeme v nich totiž až 5x více vápníku než v běžném mléce. Navíc mají díky schopnosti vázat na sebe vodu výbornou hydratační schopnost. Lze je přimíchat do smoothie, vody, nebo z nich vyrobit výborný a zdravý puding.

Kustovnice čínská

Jinak nazývána Goji, je malý oranžový plod, který pomůže s imunitou i hubnutím. Konzumuje se syrová, vařená i sušená. Obsahuje 8 druhů aminokyselin a spoustu proteinů. Navíc má protizánětlivé a antibakteriální účinky na organismus. Zlepšuje celkovou kvalitu života, od spánku, přes mentální zdraví, až po dlouhodobé zlepšení trávení. Existují také studie potvrzující pomoc při boji se syndromem suchého oka.

Bonusová „superpotravina“ –  Voda

Nejedná se tak úplně o potravinu, je však důležitým článkem ve snaze o zdravý životní styl. Lidské tělo je z většího množství tvořeno vodou, je tedy logické, že ke správnému chodu potřebuje dostatečné množství této čiré tekutiny. Dostatečný pitný režim je prospěšný na pleť, trávení a pro celkovou látkovou výměnu v těle. Nezapomínejte tedy na dodržování pitného režimu. Tělo se vám jistě odvděčí.