Nejúčinnější dieta pro redukci tělesné váhy

Nejúčinnější dieta

Snažíte se zhubnout nadbytečné kilogramy, ale snaha přichází vniveč? Nebaví vás přísné diety slibující zázraky? Vrací se vám stále váha po dietách zpět a vracíte se ke starým (a špatným) stravovacím návykům po každé dietě? 

Díky téhle nejúčinnější dietě nejen, že zhubnete nadbytečné kilogramy, ale ještě vás nebude nijak omezovat a nebudete se muset bát žádného jojo efektu. 

O jakou dietu se jedná? A jaké zásady a stravovací pravidla tato dieta má? To vše se dozvíte v dnešním článku!

Tak se pojďme podívat, co stojí za tou nejúčinnější dietou.

Pokud jste doufali, že vám sepíšeme jídelníček, kterého se stačí držet a zázračně zhubnete, jste na omylu. Ani po vás nebudeme chtít stravování pouze na kuřecím mase, nebudete muset vyřazovat pečivo ani všeobecně sacharidy a dokonce si sem tam budeme moci dopřát něco dobrého. 

To sní snově, že? Možná si teď dokonce říkáte, že se nemůže jednat o dietu. Na jednu stranu máte pravdu. Tato dieta opravdu není dietou, ale novým stravovacím a životním stylem.

Nebudeme vás radit, jaké konkrétní potraviny musíte jíst. Poradíme vám, jak změnit svůj životní styl, nahradit ho zdravějším a vydržet. 

Zásady

A jaké jsou tedy zásady této diety?

Jezte kvalitní, nezpracované potraviny.

Váš jídelníček by se měl skládat z kvalitních a nezpracovaných potravin. 

Zkuste už při nákupu sahat pouze po těchto potravinách, tím zamezíte tomu, že vás večer přepadne mlsná a vy skončíte s čokoládou v jedné a brambůrkami v druhé ruce.

Mezi nezpracované potraviny se řadí například zelenina, ovoce, rýže, brambory, luštěniny, vejce, maso. Dále zařazujte také celozrnné produkty, tvarohy, jogurty, oříšky, ovesné vločky.

Přidávejte zeleninu ke každému jídlu. 

Zelenina nejen, že udělá vaše jídlo objemnější, takže vás více zasytí a můžete třeba také ubrat porce, ale také obsahuje vlákninu a spoustu vitamínů a minerálů.

Snažte se tedy mít zeleninu s každým (slaným) jídlem.

Nezapomínejte na bílkoviny.

Bílkoviny jsou nejen stavební jednotkou svalů, ale jsou důležité také pro zdravé fungování těla. Proto na bílkoviny nezapomínejte, mají navíc sytící efekt, takže díky bílkovinám zůstanete déle sytí.

Dodržujte pitný režim.

Pitný režim zakládejte na čisté vodě.

Snažte se vypít alespoň 2 až 4 litry čisté vody denně. Vodu můžete ochutit například citrusovými plody.

Vyhýbejte se cukrům a nezdravým tukům.

Vyhýbejte se cukrům a nezdravým tukům. 

Vyškrtněte ze svého jídelníčku nezdravé dezerty plné cukru a nahraďte je zdravými verzemi, kdy můžete cukr nahradit například proteinem nebo umělými sladidly. 

To samé platí u nezdravých a přepálených tuků. Omezte rychlá občerstvení a soustřeďte se na kvalitní a zdravé tuky, které najdete například v oříškách, avokádu nebo v kvalitních olejích. 

Nahraďte slazené nápoje bezkalorickými verzemi. 

Možná ani netušíte, kolik taková láhev Coca coly obsahuje kalorií

Přestaňte s pitím těchto slazených nápojů. Pokud jste milovníky různých limonád, nahraďte je bezkalorickými verzemi.

Mějte 3 až 5 hlavních jídel.

Snažte se mít pouze hlavní jídla a vyhýbejte se různému zobání a jedení během dne.

Jakmile budete mít hlavní jídla, která budou plná všech makroživin, zasytí vás a budete mít svůj kalorický příjem více pod kontrolou.

Vzdělávejte se ohledně kalorické hodnoty jídel

Hlavním pravidlem je znát kalorickou hodnotu jídla.

Nemusíte vědět vše přesně na gram, ale snažte se vzdělávat se v této oblasti a s postupem času zvládnete odhadnout lépe a lépe kalorickou hodnotu jednotlivých potravin a jídel.

Díky tomu budete mít větší přehled o svém kalorickém příjmu a možná zjistíte, že sáček oříšků opravdu není dobrá volba ke svačině. 

Co s touto dietou získáte?

A proč je tato dieta účinná? 

  • Nemusíte vyřazovat konkrétní potraviny.
  • Lze se držet pravidla 80 ku 20, kdy 80 % jídelníčku tvoří kvalitní potraviny a zbylých 20 % ostatní.
  • Pomalu budete měnit své stravovací návyky bez drastických změn. 
  • Uděláte si z jídelníčku udržitelný.