Dietní versus objemová zdravá snídaně

Dietní versus objemová zdravá snídaně

Zdravý životní styl zahrnuje dietu a hubnutí, ale také objemovou fázi a nabírání svalové hmoty. Ektomorfové (somatotyp, který těžce přibírá) se nebudou v rámci zdravého životního stylu trápit hlady, naopak budou hledat možnosti, jak zdravě zvýšit kalorickou hodnotu jídel. Endomorfové (somatotyp, který lehce přibírá) budou hledat způsoby, jak za co nejnižší kalorickou hodnotu získat nejvyšší objem jídla. V dnešním článku se podíváme na slanou verzi snídaně, kterou rozepíši do dietní fáze i objemové fáze. Bude se v zásadě jednat o stejná jídla, která budou mít pouze lehce odlišné složení.

Slaná snídaně do diety i objemu – míchaná vajíčka

Dietní verze:

Začneme dietní verzí, v dietě se snažíme zvýšit objem jídla bez zvýšení kalorické hodnoty, proto tato verze bude obsahovat méně kalorické suroviny, ale na objem bude porce srovnatelná s verzí do objemu.

Připravte si: Dvě celá vejce, dva bílky, kuřecí šunku, okurku, rajče, salát, tři rýžové chlebíčky

Jak můžete vidět, tato porce bude obsahovat pouze dvě celá vejce, bílky zvýší objem vajíček, ale nijak zvlášť nezvýší kalorie, pouze přidají bílkoviny (které jsou v dietě velmi důležité). Místo pečiva si připravíte rýžové chlebíčky a přidáte větší množství zeleniny, která Vám dodá nejen vlákninu, ale také vitamíny a minerály.

Objemová verze:

A nyní je na řadě objemová verze, kdy se snažíme zvýšit kalorickou hodnotu bez navýšení objemu jídla, abychom pokrm snědli bez přejídání.

Připravte si: Čtyři celá vejce, slaninu, sýr cheddar, celozrnné pečivo, papriku

V objemové fázi si připravíte míchaná vejce celá, která doplníte o slaninu a cheddar (živočišné bílkoviny a tuky), které razantně nezvýší objem jídla, ovšem kalorie rychle stoupnou. Místo rýžových chlebíčku si připravíte celozrnné pečivo (kaiserku, žitný chléb, tmavý toast) a celé doplníte zeleninou, například paprikou, která má o trochu více kalorií než například okurka.