Proteinový prášek (whey protein), jeho použití a význam v dietě

Proteinový prášek

Proteinový prášek je doplněk stravy, který tělu pomáhá dodat protein a je jedním z nejznámějších a prověřených suplementačních doplňků z pohledu široké veřejnosti. Často jsou proteiny mylně považovány za produkty pouze pro kulturisty nebo za produkty, po kterých rostou svaly. Ženy se často proteinovým práškům vyhýbají ze strachu rychlého nárůstu svalů a mezi mladými fitness nadšenci je protein často považován za anabolika. Pravdou ovšem je, že proteiny mají mnoho výhod a jejich pravidelné zařazování do jídelníčků má smysl. Jaké jsou výhody zařazení proteinových prášků?

Prášek whey protein značky Blendea
Zadejte při nákupu Blendea SUPERPROTEIN kupon „SLEVA10“ pro získání slevy ve výši 10 %

Proteinový prášek a jeho přínosy

1. Zdroj bílkovin

Proteinový prášek je jedním z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin. Jedna dávka (okolo 30 gramů) obsahuje okolo 20 až 30 gramů kvalitních bílkovin. Bílkoviny jsou jednou z nejdůležitějších makroživin při dietách i nabírání svalů, jejich příjem by se měl pohybovat okolo 1,5 až 2,2 gramů na kilogram tělesné váhy. Nedostatečný příjem bílkovin je častým problémem (převážně u žen) a proto zařazením proteinového prášku je jedním z řešení jak svůj denní příjem navýšit.

2. Rychlá svačina

V dnešním uspěchaném světě se často vynechávají snídaně, svačiny (někdy dokonce obědy či večeře) kvůli nedostatku času. Příprava proteinového nápoje zabere pár minut (okolo 2 minut) a skvěle doplní Vašemu organismu živiny. Pokud máte pár minut navíc, můžete proteinový nápoj doplnit o ovoce (sacharidy) a nějaký zdroj zdravých tuků (ořechy) a vytvoříte si plnohodnotnou svačinu, která Vás zasytí na delší čas.

3. Proteinový prášek je „ochucovadlo“

Proteinový prášek také skvěle slouží jako ochucovadlo. Proteiny se prodávají v desítkách příchutí, které skvěle dochutí například Vaše ovesné či rýžové kaše nebo smoothie, pudinky a jiné zdravé dezerty (fazolové brownies, odlehčené Míša řezy a další…). Je důležité sledovat složení proteinových prášků, aby neobsahovaly vysoké množství rychlých sacharidů (cukrů).

4. Vitamíny a minerály

Proteiny obsahují také řadu vitamínů a minerálů. V proteinech najdeme například vitamín C, E, vitamíny skupiny B a také draslík, vápník či hořčík. Obsah vitamínů a minerálů záleží na kvalitě proteinu a na výrobci, proto hledejte ověřené výrobce doplňků stravy s vysokou kvalitou produktů.

Nejčastější mýty o proteinech

1. Protein je určený pouze pro kulturisty

2. Po zařazení proteinů začne rychlý nárůst svalů

3. Po tréninku je nutné vypít proteinový nápoj

4. Proteiny jsou anabolika

5. Proteiny nejsou vhodné pro mládež

6. Proteiny nejsou určené ženám

7. Každý protein je kvalitní

8. Bez proteinu nerostou svaly

Je důležité si uvědomit, že i přes mnoho zjevných přínosů proteinových prášků, není povinností a nutností při budování svalů či dietách zařazovat protein pravidelně. Jedná se o doplňkový zdroj bílkovin, které bychom měli přirozeně získávat z potravy (například drůbežím masem, mléčnými produkty apod.). Výše doporučovaný proteinový prášek je značky Blendea. Na trhu však existuje množství neméně kvalitních výrobců tohoto doplňku stravy.

Další rady a doporučení