Matcha tea – účinky a zdravotní přínosy

Matcha tea - příprava a účinky

Účinky matcha tea bývají blahodárné. Čaj matcha se řadí mezi speciální odrůdy zeleného čaje. Obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů. Připravit si z něj můžete jak studené nápoje (smoothie, mléčný koktejl), tak teplé. Možná vás překvapí, že z tohoto sytě zeleného prášku vykouzlíte dokonce i zdravější alternativu oblíbeného cappuccina. Kromě toho, že matcha skvěle chutná, disponuje pestrou škálou pozitivních účinků na zdraví. Tady je 5 nejlepších účinků matcha tea:

1) Účinky matcha tea – posiluje imunitu

Prvním z účinků matcha tea je, že skutečně povzbuzuje náš imunitní systém. A to díky vysokému podílu antioxidantů, díky katechinům, díky minerálům (např. draslík, vápník, železo), díky vitamínům (A, C, ..) a tak dále a tak dále. Výčet živin, jež se v listech této rostliny nachází je dlouhý a obsáhlý. Stejně jako výčet příznivých účinků matcha čaje na naše zdraví! 

2) Matcha čaj pomáhá při hubnutí

Pokud chcete spálit kalorie a shodit nějaké to kilo, zařaďte do svého jídelníčku tento zelený nápoj. Matcha tea jednoznačně podporuje spalování tuků, proto se s ním často setkáte u výživových specialistů nebo ve fitness centrech. Čím to je, že matcha dokáže tak efektivně zrychlovat proces hubnutí? Může za to kombinace katechinů a kofeinu. Tyto látky jsou v čaji matcha zastoupené v poměrně hojné míře. Zrychlují metabolismus a dodávají tělu energii, díky které pak může více sportovat, což také vede k rychlejšímu váhovému úbytku.

3) Podporuje zdraví ústní dutiny

Matcha čaj vyniká antibakteriálními a dezinfekčními účinky. Proto podporuje zdraví našich zubů a dásní. Pitím tohoto zeleného čaje odstraníte ze zubů přebytečný plak a prospějete svým dásním. Různé studie také prokázaly pozitivní vliv čaje matcha v boji s paradentózou. Dalším příjemným bonusem, který získáte popíjením matchy, je svěží dech.

Zdravotní přínosy čaje matcha
Zdravotní přínosy čaje matcha

4) Zlepšuje koncentraci a paměť

Ano, matcha skutečně perfektně zlepšuje soustředění i paměť. Proto je považována za velmi účinné nootropikum a sahají po ní jak studenti před zkouškami, tak osoby pracující. Čím to je? Matcha se může pochlubit látkou zvanou L-theanin. L-theanin je aminokyselina, která snižuje pocit tělesné únavy. Tato aminokyselina dále produkuje stimulaci takzvaných alfa vln. Díky nim jsme schopni využívat náš mozek na maximum. Během stimulace alfa vln dochází také uvolňování hormonů dopaminu a serotoninu. To znamená, že se cítíme mnohem šťastnější! A to i přesto, že se vlastně mnohem více učíme, nebo mnohem více pracujeme. Pití matcha se prostě vyplatí všem. 

5) Čaj matcha detoxikuje organismus

Další látkou obsaženou v nápoji zvaném matcha je chlorofyl. Ten způsobuje výrazně zelenou barvu čaje. Pro nás je ale mnohem zajímavější, že chlorofyl v těle působí jako silně detoxikační látka. Pročišťuje organismus, odvádí z něj toxické látky a těžké kovy. Kromě toho chlorofyl významně ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Umí toho prostě mnohem víc než jen barvit na zeleno. Obecně platí, že čím více chlorofylu si dopřejeme, tím více benefitů získáme.

V rámci detoxikace organismu je také dobré zmínit, že mactha tea snižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Třešnička na závěr: Vědci z Marylandské univerzity vyzkoumali, že matcha funguje jako skvělá vzpruha při kocovině. Pokud jste to tedy předešlý večer přehnali s alkoholem, připravte si šálek matchy. Ta vám pomůže odbourat zbytky alkoholu z jater a také vám pomůže obnovit správnou hydrataci. Účinky matcha tea byly tedy tímto článkem bezezbytku pokryty.